Ilustračné PHOTO: © European Union.

WHO schválila núdzové použitie vakcíny AstraZeneca

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila núdzové používanie vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Tento krok umožní dodanie miliónov dávok do krajín po celom svete v rámci iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam.

Aj keď WHO neschvaľuje ani nereguluje vakcíny, hodnotí ich bezpečnosť a účinnosť pre rozvojové krajiny, ktoré nemajú dostatočný regulačný systém. „Krajiny, ktoré k dnešnému dňu nemajú prístup k vakcínam, budú môcť konečne začať očkovať svojich zdravotníckych pracovníkov a rizikové skupiny populácie,“ uviedla expertka WHO Mariangela Simao.

Iniciatíva COVAX, ktorú koordinuje WHO s ďalšími partnermi, plánuje v úvodnej fáze distribuovať do konca prvého kvartálu tohto roka viac ako 100 miliónov dávok vakcín a do konca júna takmer 200 miliónov dávok. Väčšina vakcín v prvej fáze bude od firiem AstraZeneca a Serum Institute of India.

Viac..  Vladimír Bilčík: Prechovávam úctu k právu na život, a rovnako k právu žien na slobodné rozhodnutie o svojom tele

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

lekar, zdravie

EÚ prispeje ďalších 125 miliónov eur na zvýšenie dostupnosti zdravotníckej starostlivosti vo svete

Európska únia investuje ďalších 125 miliónov eur na posilnenie zdravotných systémov, najmä s cieľom zvýšiť …

Consent choices