Ilustračné PHOTO: FB MZSR

Moderna by mala vyplniť medzeru v dodávkach vakcín do EÚ do marca

Európska komisia (EK) očakáva, že farmaceutická spoločnosť Moderna dorovná deficit v dodávkach jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 do marca. Uviedla to hovorkyňa EK Vivian Loonella. Ako informovala novinárov, Moderna povedala európskym úradom o omeškaní februárových dodávok, ale „je pravdepodobné“, že to v marci „doženie“.

Španielske médiá v utorok informovali, že krajina dostane menej ako polovicu z 400-tisíc dávok očkovacej látky od Moderny očakávaných v tomto týždni. Ministerstvo zdravotníctva v Madride pre agentúru AP uviedlo, že podobné zníženie oznámili naprieč Európou.

Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) odporúčajú, aby sa dve dávky vakcíny od Moderny podávali s odstupom 28 dní. Tvrdia však, že podanie druhej dávky sa dá predĺžiť na 42 dní.

Viac..  EÚ poskytne 125 miliónov eur na novú humanitárnu pomoc pre obyvateľov Jemenu

Oneskorenie dodávok vakcín značne spomalilo vakcinačné programy v eurobloku a viedlo ku kritike vakcinačnej stratégie Európskej únie v niektorých členských štátoch. EK uzavrela šesť zmlúv, ktoré spolu zabezpečujú viac ako dve miliardy dávok vakcín proti koronavírusu. Zatiaľ EK schválila na použitie tri vakcíny.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

Európska agentúra pre lieky: Koronavírus je stále hrozbou

Ochorenie COVID-19 zostáva hrozbou, aj keď už nepredstavuje celosvetový stav núdze. Uviedla to v utorok …

Consent choices