Nemecko kvôli mutáciám koronavírusu vykonáva prísne kontroly na svojej južnej hranici s Tirolskom, kvôli čomu sa tam tvoria dlhé kolóny. Krajina preto čelí veľkej kritike zo strany susedných krajín i Európskej komisie.
Krajina zaviedla opatrenia na hraniciach s Rakúskom, presnejšie s rakúskym regiónom Tirolsko, ktoré hlási veľký počet nakazených juhoafrickou mutáciou, čoho sa práve Nemecko obáva. Nemecko pritom zaradilo aj Slovensko medzi veľmi rizikové krajiny, avšak s nami nemá spoločnú hranicu. Portál Politico uvádza, že do skorého pondelka polícia vykonala v Nemecku 10,000 kontrol, pričom na hraniciach otočila skoro polovicu prichádzajúcich, čo spôsobuje dlhé kolóny.
Európska komisia poslala členským štátom stanovisko, v ktorom sa uvádza, že krajiny sa musia dohodnúť na základných princípoch platných pre cestujúcich. Tiež je nutné nájsť rovnováhu medzi covid opatreniami a dodržiavaním bezpečného a plynulého prechodu v rámci EÚ. S týmto stanoviskom sa veľmi nestotožnilo Nemecko, podľa ktorého sú aktuálne kontroly bolestivé, avšak sú potrebné, aby sme zastavili šírenie vírusu. Nemecký minister vnútra tiež dodal, že kontroly budú koordinovať s okolitými krajinami a vyjadril nádej,“ že sa vrátime do normálu, hneď, keď sa bude dať.“
Prízny režim pre cestujúcich
Nemecká vláda pre vážne obavy v stredu predĺžila do 3. marca prísne cestovné obmedzenia z oblastí, ktoré považuje vzhľadom na nové mutácie koronavírusu za vysoko rizikové. Do Spolkovej republiky môžu z rizikových oblastí pricestovať iba nemeckí štátni príslušníci, cudzinci s povolením na pobyt, sezónni pracovníci v poľnohospodárstve a zdravotnícky personál. Pre vstup do Nemecka platí viacero výnimiek, ktoré sa týkajú napríklad vodičov a personálu v nákladnej doprave, avšak aj oni sa musia preukázať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín.