Európsky parlament v utorok schválili nový zdravotný program EU4Health so sedemročným rozpočtom 5,1 mld. eur. Jeho úlohou bude pomôcť systémom zdravotnej starostlivosti v EÚ pripraviť sa na budúce zdravotné hrozby a pandémie.
Posilnenie cezhraničnej spolupráce
Podľa tlačovej správy EP program má zlepšiť pripravenosť EÚ na závažné cezhraničné hrozby v oblasti zdravia a posilniť systémy zdravotnej starostlivosti v členských štátoch. To znamená, že Únia by mala byť lepšie pripravená na budúce pandémie. Správa však uvádza, že riešiť má aj dlhodobé zdravotné problémy, ako starnutie obyvateľstva či nerovnosti v oblasti zdravia.
Program má orgánom pripraviť aj európsky priestor pre údaje týkajúce sa zdravia, ktorý má byť spojený s elektronickým zdravotníctvom. Tlačová správa uvádza, že program má presadzovať aj prístup ku „kvalitnej zdravotnej starostlivosti vrátane prístupu k starostlivosti o sexuálne a reprodukčné zdravie, zlepšenie duševného zdravia a zrýchlenie boja proti rakovine,“ neuvádza však žiadne podrobnejšie opatrenia. Podľa europoslanca Wiezika však má zabezpečiť aj cenovo dostupné lieky.
Program má prispôsobiť a dplniť existujúce kapacity programu RescEU, ktorý vznikol v roku 2019 a má za cieľ zvýšiť aj ochranu občanov pred katastrofami, ako aj riadenie vznikajúcich rizík, pričom pod sebou združuje flotilu hasičských lietadiel a vrtuľníkov, lekárske evakuačné lietadlá, ako aj zásoby lekárskeho vybavenia a poľné nemocnice, ktoré majú reagovať na možné zdravotné situácie. Tento krok doplnenia mechanizmu civilnej ochrany EÚ europoslanci privítali a počas včerajšej rozpravy tiež poukázali na kľúčovú úlohu nového programu v boji proti nerovnostiam v oblasti zdravia, a to medzi členskými štátmi, ale aj sociálnymi skupinami.
Zachová sa autonómia národných politík
Podľa návrhu, ktorý europarlament schválil, program zachová autonómiu národných politík v oblasti zdravotníctva, čo ocenilo viacero, aj slovenských, europoslancov. „Program nezasahuje do právomocí členských štátov, ale ponúka nadstavbu potrebnú pre koordinovanú cezhraničnú reakciu na zdravotné hrozby,“ uviedol europoslanec Wiezik.
Návrh aktuálne putuje do Rady EÚ, kde ju musia ministri zo všetkých členských štátov schváliť, a až potom sa môže zverejniť v Úradnom vestníku EÚ a vstúpi do platnosti. Nariadenie sa má podľa návrhu uplatňovať so spätnou účinnosťou od 1. januára 2021.
Celý program a návrh, ktorý prechádza štruktúrami EÚ vznikol ako reakcia na pandémiu koronavírusu, v ktorej v EÚ podľahlo už vyše 800 tisíc ľudí. „Najlepším príkladom je momentálne solidarita, vďaka ktorej sa môže Slovensko spoľahnúť aj na zahraničnú pomoc pri starostlivosti o covid pacientov,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.