
„Takýto návrh by oklieštil nielen právo európskych spotrebiteľov na informácie napr. o uhlíkovej stope potravín, ale aj vážne znevýhodnil výrobcov rastlinných alternatív k mliečnym výrobkom, ktorých je aj na Slovensku stále viac. Som veľmi rád, že sa mimo iného aj vďaka spolupráci so Slovenským združením pre značkové výrobky (SZZV) podarilo vytvoriť tlak na relevantné inštitúcie a dodatok bol úspešne stiahnutý,“ dodal.
Europoslanec Michal Wiezik bol jediným slovenským europoslancom, ktorý sa téme aktívne venoval a ako jeden z 34 europoslancov podpísal list adresovaný Komisárovi pre poľnohospodárstvo Januszovi Wojciechowskemu a predsedajúcej portugalskej ministerke poľnohospodárstva Marii do Céu Antunes, v ktorom spoločne deklarovali, že nie je potrebné obmedzovať označovanie rastlinných produktov nad rámec existujúcich reštrikcií a žiadali o jasné odmietnutie dodatku.
„Zástancovia návrhu argumentovali, že veľa spotrebiteľov kupuje rastlinné potraviny omylom, pretože si myslia, že kupujú mliečny výrobok. To však nie je pravda. Ľudia si udržateľnejšiu alternatívu vyberajú cielene – kvôli zdraviu, zvieratám či planéte,“ dodáva poradkyňa europoslanca a členka strany SPOLU Tamara Stohlová.