cestovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Rezort zahraničia vydal nové cestovné odporúčanie pre všetky krajiny sveta

Vláda Slovenskej republiky schválila Cestovateľský semafor, ktorý posudzuje jednotlivé krajiny z pohľadu vývinu ich epidemickej situácie, stavu zaočkovanosti populácie a možnosti šírenia nových mutácií COVID-19. Na základe hodnotenia sú krajiny následne zaradené do jednej z troch farebných kategórií. Farebná kategorizácia má priamy dopad na určenie podmienok návratu osôb do SR zo zahraničia.

Zelené krajiny: Krajiny EÚ a krajiny s priaznivým vývinom epidemickej situácie alebo vysokou mierou zaočkovanosti.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a šírením nových mutácií koronavírusu SARS-CoV-2, odporúča občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do krajín zaradených v zozname zelených krajín.

Červené krajiny: Krajiny s nepriaznivou epidemickou situáciou.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a šírením nových mutácií koronavírusu SARS-CoV-2, odporúča občanom necestovať do krajín zaradených v zozname červených krajín.

Čierne krajiny: Krajiny so zlým vývojom epidemickej situácie alebo šírením nebezpečných variantov COVID-19. Zoznam čiernych krajín tvoria všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú uvedené na zelenom a červenom zozname.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a šírením nových mutácií koronavírusu SARS-CoV-2, dôrazne odporúča občanom necestovať do krajín zaradených v zozname čiernych krajín.

Aktuálne rozdelenie krajín podľa cestovateľského semaforu

Podmienky návratu do Slovenskej republiky, karanténne opatrenia, povinnosti a výnimky sú uvedené v aktuálnej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, tlačivá súvisiace s cestovaním sú zverejnené na webovej stránke ministerstva, ako aj na stránke korona.gov.sk.

Viac..  Lepšie práva a lepšie informácie pre cestujúcich v EÚ

Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných opatrení vo svete sa občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám pri cestovaní. Dávame preto do pozornosti zoznam pravidelne aktualizovaných obmedzení na hraniciach a podmienok vstupu do krajín sveta dostupný na webovej stránke rezortu diplomacie SR.

V prípade núdze v zahraničí sa môžu občania Slovenskej republiky obrátiť na zastupiteľský úrad Slovenskej republiky akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza alebo na Konzulárne informačné centrum/Diplomatickú službu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (+421 2 5978 5978).

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby pri cestovaní do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka na Google Play alebo na Apple store.

O mam

Odporúčame pozrieť

EK adresovala Slovensku sedem odporúčaní v oblasti právneho štátu

Európska komisia zverejnila v stredu štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav …

Consent choices