V Bratislave utorok začala trojdňová konferencia GLOBSEC 2021 Bratislava Forum. Celý program sa začal na poludnie, kde konferenciu otvorila prezidentka Čaputová, po nej svoj príhovor predniesli aj prezidenti Chorvátska a Poľska. Na tohtoročnej konferencii Globsec sa okrem prezidentov zúčastnia aj premiéri troch krajín, 25 ministrov z rôznych krajín sveta a prostredníctvom videokonferencie aj pápež František.
Utorňajší deň konferencie otvorila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vo svojom príhovore uviedla, že „tak ako sme vyvinuli vakcínu na Covid, mali by sme použiť vakcínu kritického myslenia proti infodemii klamstiev.“ Pri pandémii koronavírusu nestačí hovoriť iba o obnove, ale aj o hlbokých štrukturálnych zmenách, dodala Čaputová.

Krízy nám pripomínajú, že žiadny človek sa nezachráni bez pomoci iných. Aj takéto posolstvo zaznelo počas utorňajšieho vystúpenia pápeža Františka v rámci bezpečnostnej konferencie Globsec Forum 2021 v Bratislave.
V rámci videoodkazu v taliančine pápež František skonštatoval, že pri snahách o opätovnú obnovu tohto sveta by sa ľudia nemali sústrediť na to, čo bolo predtým, ale na nápravu toho, čo pred príchodom koronavírusu nefungovalo a čo prispelo k prehĺbeniu súčasnej krízy. „Kto sa chce pozviechať z pádu, musí čeliť okolnostiam vlastného zrútenia sa a prijať zodpovednosť,“ dodal pápež.

Svätý Otec priznal, že vidí svet, ktorý bol oklamaný iluzórnym pocitom bezpečia, založený na hlade po zisku. „Vidím model hospodárskeho a spoločenského života, ktorý sa vyznačuje toľkými nerovnosťami a sebectvom, v ktorom malá väčšina svetovej populácie vlastní väčšinu majetku, pričom často neváha využívať ľudí a zdroje. Vidím životný štýl, ktorý sa nedostatočne stará o životné prostredie. Sme zvyknutí neobmedzene konzumovať a ničiť to, čo patrí všetkým,“ poznamenal.
Obrana a bezpečnosť
Minister obrany SR Jaroslav Naď rokoval s námestníkom českého ministra obrany Janom Havránkom. Počas diskusie venovali pozornosť aktuálnym témam obrany a bezpečnosti, ako aj plánom a víziám v oblasti modernizácie a rozvoja ozbrojených síl.
„Spoločné témy, aktívny záujem o rozvoj spolupráce, ale predovšetkým hodnotová a regionálna blízkosť vytvárajú pre obe krajiny vynikajúcu príležitosť pre cieľavedomé a koordinované rozpracovanie tém obrany a bezpečnosti na úrovni EÚ, NATO, ako aj V4,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.
Marco Németh/ SITA/ redakcia