Ilustračné PHOTO Zdroj: screenshot © European Union, European Council

Slovensko ide vlastnou cestou. Podmienky pre cestovanie sa radikálne menia

Slovenská vláda schválila návrh Ústredného krízového štábu, ktorý hovorí o podmienkach návratu na Slovensko platných od 09. júla. Návrh rozlišuje zaočkovaných ľudí a ostatných. Jednou zo zmien je aj režim pre pendlerov. Nezaočkovaní pendleri budú musieť ísť do karantény.

Štátny tajomník Martin Klus informoval o povinnej karanténe pre všetkých neočkovaných po návrate zo zahraničia. Karanténa sa skráti zo siedmych dní na 5 dní. Nutné bude aj prihlásenie sa do e-hranice. Končí sa systém semaforu, bude mať odporúčací charakter. „Poprosil by som občanov, aby sledovali aj dianie v zahraničí, pravidelne aktualizujeme informácie na stránke ministerstva zahraničných vecí,“ doplnil Klus.

Prechodné obdobie bude do 9. augusta, v ktorom sa nezaočkované deti od 12 do 18 rokov riadia takými istými podmienkami, ako ich rodičia. Podmienka je zaočkovanosť aspoň prvou dávkou. Od 9. augusta platia pravidlá pre plne zaočkované a ostatné osoby. 

Pendleri majú podľa Klusa niekoľko týždňov, aby sa rozhodli správne. „Nerozlišujeme medzi farbami krajín,“ hovorí Klus. Výnimky z očkovania majú ľudia, ktorí z naozaj vážnych zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkovaní a tehotné ženy, ktoré sa rozhodnú neočkovať sa. „Ja osobne by som odporučil tehotným ženám sa očkovať. V Amerike je už 77-tisíc žien bez následkov, ktoré boli očkované,“ vyjadril sa tajomník Klus.

Cez Ústredný krízový štáb prešiel návrh na rokovanie vlády, v ktorom sa podmienky pre návrat na Slovensko delia na skupinu očkovaných a ostatných.

Plne zaočkované osoby

Definícia plne zaočkovanej osoby:

  • Vakcíny s dvojdávkovou schémou: 14 dní po podaní (15. deň) druhej dávky, platnosť 1 rok
  • Vakcíny s jednodávkovou schémou: 21 dní po podaní (22. deň) vakcíny, platnosť 1 rok
  • Osoby po prekonaní ochorenia COVID-19: 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19, platnosť 1 rok
Viac..  Michal Wiezik o klimatických cieľoch: Znepokojuje ma, že Európska komisia ustúpila poľnohospodárom

Postup pri prekročení hraníc: Nutnosť preukázať sa potvrdením o zaočkovaní (tzv. GreenPass, prípadne Národný očkovací certifikát s QR kódom) pri prechode hranicami.

Ostatní

Postup pri prekročení hraníc:

  • Povinná registrácia v systéme eHranica
  • Povinná 14-dňová karanténa
  • Cestujúci má možnosť urobiť si RT-PCR test najskôr na piaty deň karantény. V prípade negatívneho výsledku môže túto karanténu opustiť hneď ako mu je doručená správa o negatívnom RT-PCR výsledku

Nezaočkované deti do 12 rokov

Nezaočkované deti do 12 rokov sa riadia presne tými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia.

Nezaočkovaní pendleri (prechodné obdobie do 31. júla 2021)

Pôvodný systém Cestovného Semaforu bol masovo zneužívaný práve cez výnimky pre pendlerov. Cestovný Semafor 2 ponúka pendlerom prechodné obdobie na zaočkovanie. Do 31.júla 2021 je možné použiť inštitút pendlera za podmienky pravidelného RT-PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní. Od 1. augusta sa budú pendleri riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby, ktorý je opísaný vyššie. 

Taliansko mení farbu – podľa zverejnených materiálov v mape bude zaradené medzi čierne rizikové krajiny. 

(noviny.sk)

O mam

Odporúčame pozrieť

Vojna medzi Izraelom a Hamasom: Europoslanci žiadajú trvalé prímerie za dvoch podmienok

Európski poslanci žiadajú, aby boli všetci rukojemníci okamžite a bezpodmienečne prepustení a aby bola rozpustená …

Consent choices