Foto: FB Orbán Viktor

V4: Prioritou maďarského predsedníctva budú infraštruktúra a nízke dane

Hlavnými cieľmi maďarského predsedníctva Vyšehradskej štvorky (V4) budú podľa maďarského premiéra investície a rozvoj infraštruktúry, čo umožnia nízke dane. Viktor Orbán na stretnutí s predstaviteľmi V4 v poľských Katoviciach, ktoré uzavrelo predsedníctvo Poľska, vyhlásil, že prioritou Maďarska pre skupinu je rýchla obnova prostredníctvom investícií, najmä do ciest a železníc, ktoré by mali viesť cez región a spojiť sever a juh Európy. Maďarsko sa ujme rotujúceho predsedníctva V4 vo štvrtok 1. júla.

„Investície budú, až keď budú nízke dane. Z tohto dôvodu nebudeme podporovať žiadne medzinárodné iniciatívy, ktoré by viedli k zvýšeniu daní,“ vyjadril sa predseda maďarskej vlády.

Orbán tiež hovoril o migrácii, ktorú spojil s bezpečnosťou, a zopakoval postoj skupiny proti povinnému prerozdeľovaniu migrantov. Zároveň odsúdil nedávne vyhlásenia niektorých lídrov členských štátov Európskej únie (EÚ), ktorí odsúdili nový maďarský zákon zakazujúci sprostredkovanie informácií zobrazujúcich alebo propagujúcich homosexualitu či zmenu pohlavia osobám mladším ako 18 rokov. „Očakávame rešpekt. Nemôžeme súhlasiť s tým, aby nám iné členské krajiny EÚ hovorili, ako máme vychovávať naše maďarské deti. To je chyba,“ povedal.

Viac..  J. Bíreš: EÚ prisľúbila predĺžiť zákaz dovozu štyroch ukrajinských agrokomodít

Poľský premiér Mateusz Morawiecki na margo budúcnosti EÚ povedal, že V4 podporuje rýchle začlenenie krajín západného Balkánu, ktoré sú najlepšie pripravené na členstvo v eurobloku. Ich prítomnosť podľa neho uľahčí bezpečnostnú politiku EÚ v súvislosti s nelegálnou migráciou.

Slovenský premiér Eduard Heger a jeho český kolega Andrej Babiš zase zdôraznili dôležitosť očkovania v rámci boja proti pandémii koronavírusu, najmä, keď sa v niektorých krajinách šíri nákazlivejší variant delta. Lídri sa zhodli, že je potrebný spoločný plán pre krajiny V4 a EÚ na obnovu európskeho hospodárstva po poklese v období pandémie.

V4 chce mať aktívnu rolu v rozhovoroch o budúcnosti EÚ, vyhlásili tiež predsedovia vlád.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

Maďarská vláda: EP nám chce zobrať predsedníctvo v EÚ, lebo presadzujeme mier

Európsky parlament (EP) chce zabrániť Maďarsku v prevzatí rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ v druhej …

Consent choices