laboratorium, vyskum, veda
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európska komisia otvorila Vedomostné centrum pre rakovinu

Centrum predstavuje novú online platformu na zhromažďovanie poznatkov a koordináciu opatrení v boji proti rakovine, ktorá je v Európe najčastejšou príčinou smrti medzi osobami mladšími ako 65 rokov, uviedla Európska komisia.

Európska komisia (EK) v stredu otvorila Vedomostné centrum pre rakovinu. Ako informovala v tlačovej správe, ide o prvú hlavnú akciu realizovanú v rámci európskeho plánu na boj proti rakovine, ktorá je v Európe najčastejšou príčinou smrti medzi osobami mladšími ako 65 rokov. Centrum predstavuje novú online platformu na zhromažďovanie poznatkov a koordináciu opatrení v boji proti tejto chorobe. Jeho úlohou bude mapovať najnovšie poznatky o rakovine, poskytovať usmernenia v oblasti zdravotnej starostlivosti, ako aj systémy zabezpečovania kvality.

Súčasťou platformy je Vedomostný portál v oblasti podpory zdravia a prevencie chorôb, ktorý slúži ako referenčný bod pre tvorbu politiky v oblasti prevencie. Platforma zároveň zahŕňa európsky informačný systém o rakovine a európske usmernenia a systémy zabezpečovania kvality v oblasti prevencie, skríningu a diagnostiky rakoviny a onkologickej starostlivosti.

Viac..  EÚ: V roku 2022 opäť došlo k nárastu antimikrobiálnej rezistencie

Vedomostné centrum je hlavnou iniciatívou európskeho plánu na boj proti rakovine, ktorý je hlavnou prioritou Komisie pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej v oblasti zdravia a kľúčovým pilierom silnej európskej zdravotnej únie.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Onkologický profil Slovenska: EK zverejňuje prvé onkologické profily členských štátov

Dnes, deň pred 4. februárom, keď si pripomíname Svetový deň boja proti rakovine, Komisia a …

Consent choices