Výrobné ceny v máji v rámci celej únie medzimesačne stúpli o 1,4 %, na Slovensku len o 0,8 %

Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne v máji medzimesačne stúpli o 1,3 percenta a v rámci celej Európskej únie sa zvýšili o 1,4 percenta. Oproti rovnakému mesiacu minulého roka boli ceny priemyselných producentov v eurozóne aj v rámci celej EÚ v máji vyššie zhodne o 9,6 percenta. Medzimesačný aj medziročný rast výrobných cien na Slovensku bol miernejší ako v rámci celej eurozóny aj celej EÚ. Oproti aprílu totiž stúpli len o 0,8 percenta a v porovnaní s májom minulého roka boli vyššie iba o 3,4 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Medzimesačne sa ceny priemyselných výrobcov v máji zvýšili vo všetkých členských krajinách Európskej únie. Najvýraznejšie posilnili v Írsku, a to o 5,3 percenta. Nasledovalo Dánsko s medzimesačným rastom výrobných cien o 3,3 percenta a Fínsko, kde sa oproti aprílu zvýšili o 2,6 percenta.

Viac..  Ekonomika eurozóny aj EÚ v 1. štvrťroku medzikvartálne vzrástla

Medziročne výrobné ceny v máji tiež stúpli vo všetkých štátoch EÚ. Najvýraznejšie oproti máju minulého roka vzrástli v Írsku, a to o 45,1 percenta. Nasledovali Belgicko (20,1 %) a Dánsko (17,2 %).

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Priemysel: Výrobné ceny v eurozóne aj v EÚ v januári klesli

Výrobné ceny v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v januári klesli. Prispelo k …

Consent choices