Minister Korčok otvoril Letnú školu diplomacie Š. Osuského. PHOTO: Tomáš Bokor/MZVEZ SR

Minister I. Korčok otvoril prvý ročník Letnej školy diplomacie Štefana Osuského

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (28. júna. 2021) otvoril prvý ročník Letnej školy diplomacie Štefana Osuského. Cieľom projektu je podnietenie záujmu mladej generácie o dianie v zahraničnej politike a zároveň nadviazanie na hodnoty, tradície a životné príbehy popredných osobností slovenskej diplomacie. Dvadsať mladých ľudí z celého Slovenska bude mať v priebehu týždňa možnosť absolvovať prednášky, workshopy a rôzne praktické cvičenia s poprednými lektormi a osobnosťami diplomacie, ako aj verejného a politického života.

„Dnes zakladáme v rezorte diplomacie novú tradíciu letnej diplomatickej školy, ktorá sa bude konať každý rok. Záleží mi na mladej generácii a chcem aj týmto projektom povzbudiť a motivovať mladých ľudí, aby zvážili pri hľadaní svojho profesionálneho uplatnenia prácu pre Slovensko. Inšpiráciou k tomuto nápadu bola moja osobná skúsenosť z absolvovania podobnej letnej diplomatickej školy v roku 1992 v rakúskom BregenziBola to pre mňa dôležitá skúsenosť a zároveň silná motivácia pracovať pre našu vlasť,“ uviedol minister I. Korčok.

Projekt rezortu diplomacie nesie meno veľvyslanca Štefana Osuského (1889-1973), ktorý sa ako politik a diplomat významným spôsobom zaslúžil za vznik Československa a svojimi myšlienkami medzinárodnej spolupráce inšpiroval aj Roberta Schumana pri položení základov budúcej Európskej únie.

Viac..  Prihlasovanie: súťaž o ekologické ocenenia EÚ za rok 2024

Životný príbeh Štefana Osuského je veľmi inšpirujúci. Ako diplomat a štátnik sa významným spôsobom zaslúžil o vznik Československa. Bol človekom nohami pevne na zemi, dobre čítal domácu aj medzinárodnú politiku, no zároveň bol aj vizionárom pri úvahách o zjednotenej Európe. Považujem za dôležité, aby sme na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí čerpali z našej bohatej histórie a nadviazali na hodnoty, tradície a svedectvo veľkých osobností,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Letná škola diplomacie Štefana Osuského potrvá od 28. júna do 3. júla 2021. Zúčastňuje sa jej 20 študentov a mladých profesionálov do 30 rokov, ktorí uspeli vo výberovom procese v mimoriadnej konkurencii. Záujem o absolvovanie letnej školy preukázalo viac ako 200 uchádzačov.

O mam

Consent choices