Srbsko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vladimír Bilčík povedie mediačný tím na rokovaniach v Srbsku

Vladimír Bilčík (SPOLU/EPP) vo štvrtok odletel do Srbska na prvú zahraničnú misiu Európskeho parlamentu po pandémii vôbec. Stretne sa s prezidentom Vučićom a bude viesť dvojdňové kolo rokovaní medzistraníckeho dialógu, ktorý má za cieľ zlepšiť podmienky pre politickú súťaž v krajine a ukončiť volebný bojkot srbskej opozície. 
Mediátori z Európskeho parlamentu (EP) plánujú stretnutia so všetkými relevantnými aktérmi v Srbsku vrátane prezidenta Vučića. Vladimír Bilčík ako stály spravodajca EP pre Srbsko očakáva, že opozícia si sadne za stôl s parlamentnými stranami: „Očakávam, že dobrá vôľa parlamentných strán v Srbsku a mimoparlamentnej opozície počas bilaterálnych rokovaní v posledných mesiacoch sa v Belehrade pretaví do konštruktívnych stretnutí. Aby sa Srbsko pohlo na európskej ceste potrebuje fungujúce demokratické inštitúcie. Preto je dôležité, aby ďalšie voľby v Srbsku prebehli slobodne a aby sa ich zúčastnili všetky politické strany,“ uviedol Bilčík.
Srbská verejnosť podrobne sleduje aktivity mediačného tímu pod Bilčíkovým vedením a v úzkej spolupráci s predsedom srbského parlamentu Ivicom Dačićom. Podľa Bilčíka je potrebné nájsť dohodu medzi vládnou väčšinou a opozíciou čo najskôr, aby sa ňou mohli riadiť najbližšie parlamentné voľby. Rokovania medzi relevantnými politickými hráčmi budú viesť europoslanci a uskutočnia sa v historickej budove „Srbského paláca“ v Belehrade.
Spolu s Vladimírom Bilčíkom sú členmi europarlamentnej delegácie aj slovinská europoslankyňa Tanja Fajon, nemecký politik a bývalý europoslanec Knut Fleckenstein a taktiež bývalý slovenský minister zahraničných vecí, diplomat a europoslanec Eduard Kukan, ktorý sa dlhodobo venuje západnému Balkánu.
Europarlament sprostredkúva medzistranícky dialóg v Srbsku od roku 2019, od marca tohto roku sa v rámci tohto dialógu uskutočnilo viac ako 20 stretnutí so všetkými srbskými stranami, na ktorých sa pripravila politická pôda pre živé rokovania v Belehrade. Aktuálna cesta europoslancov odštartuje druhú implementačnú fázu medzistraníckeho dialógu v Srbsku. Európsky parlament jasne potvrdil, že medzistranícky dialóg v Srbsku považuje za kľúčový politický nástroj na európskej ceste Srbska, keď od vypuknutia pandémie povolil prvú zahraničnú misiu europoslancov mimo únie práve do Belehradu.
Viac..  Slovenské podniky by vďaka vodíkovej banke mohli využívať zelený vodík, hovorí europoslanec Robert Hajšel

O mam

Odporúčame pozrieť

Viacerí predstavitelia EÚ sa pred summitom stretli s Kurtim a Vučičom

Kosovský premiér Albin Kurti a srbský prezident Aleksandar Vučić sa vo štvrtok krátko pred začatím …

Consent choices