Úspory nahromadené počas pandémie sa podľa ECB zatiaľ neprejavili na vyššej spotrebe

Úspory domácností nahromadené počas pandémie koronavírusu zatiaľ neposkytli dostatočne silný impulz k vyšším spotrebiteľským výdavkom v eurozóne. Informovala o tom v pondelok Európska centrálna banka (ECB).

„Pravdepodobnosť, že nahromadené prebytočné úspory sa okamžite využijú na účely budúcej spotreby, zostáva celkovo omedzená,“ uviedli experti v rámci prieskumu ECB. Z ukazovateľov v prieskume sa podľa nich nedá odvodiť signál, ktorý by v budúcom roku naznačoval takéto zvýšenie.

Autori vo svojej štúdii okrem iného odkazujú na prieskum Európskej komisie (EK), podľa ktorého domácnosti v menovej únii očakávajú, že ich výdavky na veľké nákupy, napríklad nábytku alebo elektrických spotrebičov, budú v nasledujúcich dvanástich mesiacoch porovnateľné s výdavkami na začiatku roka 2020. Plány na nákup automobilov v horizonte najbližších dvanástich mesiacov dokonca zostali pod úrovňou z obdobia pred nástupom pandémie.

Podľa prieskumu ECB domácnosti v eurozóne od prvej polovice roka 2020 výrazne viac sporia. Od toho obdobia je miera úspor vyššia než pred pandémiou. Veľká časť dodatočných peňazí sa nahromadila vo forme bankových vkladov, keď si zároveň ľudia od bánk menej požičiavali.

Viac..  Rozpočet EÚ 2024: vojna na Ukrajine, migračné tlaky, prírodné katastrofy aj globálna konkurencia

Autori okrem iného poukázali na rôzne pandemické obmedzenia, ktoré znemožnili návštevy reštaurácií, koncertov a aj cestovanie. Podľa štúdie si dodatočné úspory vytvárali najmä starší ľudia a domácnosti s vyššími príjmami. V obidvoch skupinách nehrali straty príjmov spôsobené pandémiou významnú úlohu. Okrem toho viac využívali služby, ktoré zasiahli sociálne obmedzenia. Menej obmedzené tak boli aj ich dostupné finančné prostriedky. „Možno preto očakávať, že rozsah, v akom sa tieto dodatočné úspory premietnu do spotreby, bude relatívne nízky,“ uzatvárajú autori štúdie.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

R. Holzmann: ECB musí zostať ostražitá a byť pripravená opäť zvýšiť úrokové sadzby

Európska centrálna banka (ECB) musí zostať ostražitá pokiaľ ide o infláciu a byť pripravená v …

Consent choices