poziar
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slováci nachádzajúci sa v Grécku by mali rešpektovať pokyny miestnych záchranárov a orgánov

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV SR) vyzýva slovenských občanov nachádzajúcich sa v Grécku, aby rešpektovali pokyny záchranných zložiek a miestnych orgánov. MZV SR to uviedlo na svojom webe v súvislosti s ničivými požiarmi, ktoré zasiahli krajinu. V prípade, ak sa slovenskí dovolenkári vyskytujú v ohrozenej lokalite a dostali výstražnú SMS správu o potrebe evakuácie, mali by tak urobiť čo najrýchlejšie. Varovné SMS správy sprevádzané silnou zvukovou výstrahou sú zasielané na všetky aktivované domáce i zahraničné mobilné telefóny v konkrétnej lokalite v gréckom aj anglickom jazyku.

Grécko čelí podľa MZV SR mimoriadne náročnej situácii, keď po desiatich dňoch extrémnych horúčav bojuje naraz s desiatkami lesných požiarov prakticky na celom území krajiny. Obrovské požiare sú aktuálne hlásené z ostrova Evia, z regiónu Mani na Peloponéze a zo svahu vrchu Parnitha severne od Atén. Pre pretrvávajúce horúčavy, sucho a vietor hrozí vznik nových požiarov. Slováci by preto podľa rezortu diplomacie mali byť ostražití, vyhýbať sa zalesneným častiam krajiny a akýmkoľvek činnostiam, ktoré môžu spôsobiť požiar.

Viac..  Komisia aktualizuje zoznam zakázaných leteckých spoločností

MZV SR pripomína, že z dôvodu pandémie COVID-19 pre všetky krajiny sveta platí všeobecné cestovné odporúčanie – necestovať do zahraničia. V prípade núdze môžu Slováci v Grécku kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Aténach na pohotovostnej linke +30 6932 40 80 28. Pred cestou do Grécka tiež odporúča tiež registráciu a inštaláciu aplikácie Svetobežka.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Európske krajiny organizujú pre svojich občanov evakuačné lety z Izraela

Niekoľko európskych krajín už oznámilo zámer pomôcť svojim občanom odísť z Izraela a palestínskych území …

Consent choices