sud
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Únia chce pokutovať Poľsko pre obavy o nezávislosť súdnictva

Európska únia (EÚ) požiada Európsky súdny dvor, aby pokutoval Poľsko za nepodniknutie krokov na ochranu nezávislosti jeho súdnictva. Európska komisia uviedla, že chce, aby súdny dvor „uložil Poľsku finančné sankcie s cieľom zaistiť dodržiavanie“ predchádzajúceho právneho rozhodnutia. Chce pritom, aby pokuty dostávalo každý deň, kým nezačne konať pre zlepšenie činnosti najvyššieho súdu v Poľsku a nezastaví uplatňovanie nových zákonov, ktoré oslabujú nezávislosť súdnictva.

Hlavným bodom sporu medzi EÚ a Poľskom bola disciplinárna komora najvyššieho súdu, ktorej vláda dala právomoc na trestanie sudcov. Mnohí poľskí sudcovia ju však považujú za nástroj nátlaku, ktorý má primať sudcov vydávať rozsudky v prospech vládnych úradov.

Európska komisia tiež začala konať smerom k novým právnym krokom proti Poľsku za nedodržiavanie ďalšieho rozhodnutia Európskeho súdneho dvora o tom, že poľské pravidlá pre trestanie sudcov nie sú v súlade s európskym právom. Brusel uviedol, že ak vláda vo Varšave neodpovie na „výzvu“ uspokojivo, postúpi prípad súdu.

Viac..  O. Scholz: „Potrebujeme geopolitickú, väčšiu, zreformovanú EÚ otvorenú budúcnosti"

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ a USA znepokojil poľský výbor na vyšetrovanie ruského vplyvu

Európska únia vyjadrila v utorok znepokojenie z výboru na vyšetrovanie ruského vplyvu, ktorý má vzniknúť …

Consent choices