turisti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Zahraniční turisti minuli na Slovensku cez leto 47 mil. eur

Zahraničných turistov na Slovensku síce pre pandémiu koronavírusu nie je mnoho, ale o to viac nakupujú. V lete na Slovensku so svojimi platobnými kartami minuli 47 miliónov eur, čo je porovnateľné s minulým rokom. Podobne štedro sa správali aj domáci turisti. Vyplýva to z kartových údajov Global Payments. Spomedzi zahraničných turistov na Slovensku najviac minuli Česi, ktorí počas prázdnin utratili kartou 7,6 mil. eur. Druhí v poradí sú Rakúšania s 1,8 mil. eur a tretí Angličania s necelým miliónom. O ďalšie miesta v rebríčku utrácania sa delia Maďari so 700-tis. eurami, po ktorých nasledujú Holanďania s 540-tisícmi. Presne pol milióna u nás rovnako zaplatili kartou občania Švajčiarska, Poľska a Írska.

Vysoké Tatry dosiahli cez leto výnos vo výške 1,2 mil. eur, čo je o stotisíc eur viac než vlani. Ešte lepšie je na tom Slovenský raj, kde tržby dosiahli výšku 4,6 mil. eur, podstatný nárast v porovnaní s minuloročnými 2,8 mil. eur. Veľmi populárna bola aj Banská Bystrica, kde tržby vzrástli z minuloročných 6,1 mil. eur na súčasných 7,6 mil. eur. Demänovská dolina v Nízkych Tatrách zarobila 239 tis. eur, o 23 tis. viac ako vlani. Terchová si pripísala takmer dvojnásobok z minuloročných 222 tis., a to 404 tis. eur. Veľmi obľúbené boli aj vodné plochy. Zemplínska šírava dosiahla výnos vo výške 1,6 mil. eur, o pol milióna viac ako vlani. Liptovská Mara v porovnaní s minulým rokom zvýšila tržbu tiež o pol milióna, a tak zarobila 1,5 mil. eur. Nárast hlási aj Orava, kde sa z minuloročných 944 tis. dostali na 1,2 mil. eur.

Viac..  Hodnota obchodných dohôd EÚ predstavuje viac ako dva bilióny eur

Niektoré turisticky obľúbené miesta však takéto zisky nedosiahli. V Levoči sa tržby zvýšili z 241 tis. eur na 262 tis., v Banskej Štiavnici z 1,3 mil. na 1,4 mil. eur a napríklad v Bardejove zostali na úrovni minulého roku vo výške 5,5 mil. eur. „Veľa turistov od návštevy SR odradilo júlové sprísnenie vstupných podmienok. Povinné očkovanie, testovanie či dokonca karanténa ich donútili zmeniť plány a buď zostať doma, alebo si zvoliť inú destináciu. Bez júlového uzatvorenia hraníc by tohtoročná sezóna bola určite lepšia,“ uviedol obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč.

Global Payments je najväčší poskytovateľ platobných služieb a technológií na svete. Pôsobí vo viac ako 100 krajinách sveta, má 24-tisíc zamestnancov a 3,5 milióna klientov. Ročne spracuje viac ako 50 miliárd transakcií.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Maloobchodné tržby v eurozóne v júni nečakane klesli

Po májovom raste zaznamenali maloobchodné tržby v eurozóne v júni nečakaný pokles, ktorý bol výraznejší, …

Consent choices