nicholsonova
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /ECR/. PHOTO: European Union 2021.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Dnes je 20 rokov od teroristických útokov, ktoré zmenili svet

BRATISLAVA  – Udalosti z 11. septembra 2001 neboli len americkou, ale aj medzinárodnou tragédiou s následkami, s ktorými sa ľudia vyrovnávajú dodnes. Svet sa za 20 rokov od teroristických útokov na území Spojených štátov amerických zmenil. Nezmenilo sa však odhodlanie brániť a presadzovať hodnoty, na ktorých je založené spoločenstvo demokratických krajín, ktorého je Slovensko pevnou súčasťou. Pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov v Spojených štátoch amerických to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS).

„Dnes je 20 rokov od teroristických útokov, ktoré zmenili svet. 19 teroristov zavraždilo takmer 3000 ľudí, tisíce ďalších zranilo, tisíce rodín pripravilo o ich blízkych, zasiahlo ekonomiku a na dlhé roky ovplyvnilo životy miliónov ľudí. S úctou myslím na všetky obete 11. Septembra 2001. Nech sa takýto čierny deň z histórie už nikdy nezopakuje,“ uviedla europslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.


 „Pri tejto príležitosti opätovne potvrdzujeme pripravenosť Slovenskej republiky stáť po boku našich spojencov a partnerov v boji proti terorizmu vo svete. Ani po 20 rokoch nezabúdame na 2 977 obetí z viac ako 90 krajín, ktoré prišli o život počas tohto najhoršieho teroristického útoku v dejinách USA,“ uviedol šéf rezortu diplomacie vo svojom profile na sociálnej sieti.

Viac..  Experti v Bruseli hľadajú spôsoby, ako zabrániť obchádzaniu sankcií EÚ voči Rusku

Útoky z 11. septembra 2001 boli sériou koordinovaných teroristických útokov. Podľa oficiálneho vyšetrovania štyri komerčné lietadlá unieslo devätnásť mužov z militantnej islamskej organizácie al-Káida. Dve lietadlá narazili do Twin Towers Svetového obchodného centra v New Yorku, čím spôsobili pád obidvoch veží. Tretie lietadlo narazilo do západného krídla budovy vedenia Ministerstva obrany USA – Pentagónu vo Virgínii. Štvrté lietadlo spadlo v Pensylvánii neďaleko mesta Shanksville po tom, čo sa niektorí pasažieri a členovia posádky pokúsili dostať lietadlo od teroristov pod svoju kontrolu. Nikto na palube týchto lietadiel neprežil. Útoky si vyžiadali okolo 25-tisíc zranených a 2 977 obetí.

O red

Odporúčame pozrieť

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Medvede. LGBT. Migranti. Koho by zaujímali matky, ktoré bojujú s rakovinou, že?

Na netransparentný proces udeľovania liekov na výnimku upozorňujem už dlho. V neprehľadnom systéme rozhodujú poisťovne …

Consent choices