vodic, kamion
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Nedostatok vodičov nákladných áut nespôsobuje ťažkosti len Británii ale celej Európe

Veľká Británia už niekoľko dní zápasí s krízou v dodávkach pohonných hmôt. Nie sú to však len palivá, ktoré neprichádzajú tam, kde sú potrebné. Výsledkom vážneho nedostatku vodičov nákladných áut sú aj prázdne regály supermarketov. Okrem toho nielen Spojené kráľovstvo bojuje s nedostatkom vodičov. Podľa sektora cestnej nákladnej dopravy Británii chýba zhruba 100-tisíc vodičov. Avšak spoločnosť Transport Intelligence konštatuje, že v Európe teraz chýba viac ako 400-tisíc vodičov. Informuje o tom portál Euronews.

„Niektoré firmy zriadili svoje sídla v Poľsku alebo Turecku alebo v ktorejkoľvek krajine, v ktorej sú najnižšie mzdy,“ povedal pre Euronews Ron Van Lingen, bývalý majiteľ firmy prevádzkujúcej cestnú nákladnú dopravu. Odborové organizácie vodičov preto hovoria, že členské štáty Európskej únie teraz majú povinnosť zabezpečiť presadzovanie pracovných zákonov a zlepšovanie podmienok, ak sa situácia niekedy má vyriešiť.

Viac..  Ceny plynu klesli na najnižšiu úroveň od polovice roku 2021, prinieslo to úľavu

V prípade Veľkej Británie je podľa niektorých analytikov dôvodom nedostatku vodičov brexit. Po týždňoch silnejúceho tlaku britská vláda ohlásila vydanie päťtisíc víz pre zahraničných vodičov nákladných áut. Ide však o trojmesačné víza. Edwin Atema z holandského odborového zväzu FNV pre televíznu stanicu Sky News označil tento plán za „nerealistický“, pričom položil otázku: „Kto opustí pracovné miesto v Európskej únii pre trojmesačné vízum v Spojenom kráľovstve?“

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

Rozvod s EÚ nepriniesol očakávané: len deväť percent Britov považuje brexit za úspešný

Len deväť percent ľudí v Británii sa domnieva, že vystúpenie ich krajiny z Európskej únie …

Consent choices