polnohospodarstvo
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európske úrady identifikovali 269 možných obetí vykorisťovania v agrosektore

Európske úrady v septembri identifikovali 269 možných obetí pracovného vykorisťovania v poľnohospodárskom sektore. V utorok o tom informoval Europol, ktorý celoeurópsku operáciu z 9. až 16. septembra podporil spolu s Európskym orgánom práce (ELA). Na operácii proti obchodovaniu s ľuďmi za účelom pracovného vykorisťovania vedenej Francúzskom sa zúčastnili orgány činné v trestnom konaní, pracovné inšpektoráty či daňové úrady z Bulharska, Cypru, Fínska, Talianska, Lotyšska, Holandska a Španielska.

Akčný týždeň, na ktorom sa zúčastnilo v teréne takmer 2 050 pracovníkov národných úradov, skončil 12 zatknutiami (8 vo Francúzsku a 4 v Španielsku) a 54 identifikovanými obchodníkmi s ľuďmi (27 vo Francúzsku, 21 v Taliansku, dvoch v Lotyšsku a štyroch v Španielsku). Zo spomenutých možných obetí, ktorých bolo najviac v Taliansku a Francúzsku (134 a 91), až 81 osôb pripadá na obchodovanie s ľuďmi.

Úrady vykonali kontroly na 704 lokalitách vrátane vinohradov a fariem, prezreli 273 vozidiel a skontrolovali 4 014 ľudí. V dôsledku operácie vyplynulo aj 126 nových vyšetrovaní, z toho 14 vo Fínsku, 93 vo Francúzsku, dve v Taliansku, deväť v Lotyšsku, štyri v Holandsku a štyri v Španielsku. Inšpekcie sa zamerali na pracoviská identifikované ako najviac náchylné na vykorisťovanie. Prehliadky sa sústredili na pracovné podmienky zamestnancov. Najviac zraniteľné osoby na vykorisťovanie v sezónnom zamestnaní boli občania krajín mimo Európsku úniu, zatiaľ čo európski občania sú údajne vykorisťovaní v agrosektore celý rok.

Viac..  Europarlament schválil revíziu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ

Akčné dni sa sústredili na zločinecké siete a sprostredkovateľov zapojených do obchodovania s ľuďmi. Vo Francúzsku to viedlo k rozloženiu zločineckej siete, ktorá obetiam a úradom spôsobila škodu podľa odhadov vo výške 5 miliónov eur.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

EÚ v rokoch 2014 – 2023 dala cez núdzové opatrenia agrosektoru 2,5 miliardy eur

Európska komisia (EK) v utorňajšej správe upozornila na významnú úroveň núdzových opatrení vo výške 2,5 …

Consent choices