Každý piaty vtáčí druh v Európe je ohrozený. Vyplýva to z nového, Európskeho Červeného zoznamu vtákov pre rok 2021, ktorý dnes zverejnila spoločnosť BirdLife International. Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/Birdlife Slovensko) o tom informovala v tlačovej správe, ktorú zaslala Zuzana Lackovičová zo spoločnosti. U každého tretieho vtáčieho druhu v Európe pritom zaznamenali pokles populácie. Ornitológovia sa zhodujú, že za znižovanie populácie môže najmä úbytok biotopov.
Podľa nového zoznamu hrozí regionálne vyhynutie 544 vtáčím druhom vo viac ako 50 krajinách a teritóriách. Zhodnotenie situácie sa uskutočnilo na základe údajov zozbieraných tisíckami odborníkov aj dobrovoľníkov v celej Európe. Na základe aktuálnych údajov sú druhy zaradené do kategórií ohrozenosti podľa medzinárodných kritérií Červeného zoznam Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN). V porovnaní s posledným vydaným Červeným zoznamom (2015) sa stav nezlepšil. Pomer zastúpenia druhov v jednotlivých kategóriách ohrozenia zostal veľmi podobný, horšie výsledky však boli zaznamenané u 37 vtáčích druhoch.
„V novom Červenom zozname Európy sú aj druhy hniezdiace na Slovensku. Z nich najviac ohrozený je sokol rároh, ktorý vzácne hniezdi v nížinách západného a východného Slovenska. V červenom zozname sú však aj druhy, ktoré bývali na našich poliach alebo lúkach bežné, ich početnosť však nebezpečne klesá najmä v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva. Takými je napríklad cíbik chochlatý, kalužiak červenonohý alebo prepelica poľná , ktorej početnosť klesá aj v dôsledku nadmerného lovu v krajinách okolo Stredozemného mora,“ povedal Miroslav Demko, riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko.
Za hlavné príčiny úbytku vtáctva považujú ornitológovia rozsiahle zmeny vo využívaní pôdy, znečistenie vnútrozemských vôd, intenzívne poľnohospodárstvo, nadmerné využívanie morských zdrojov, spôsob obhospodarovania lesov a rozvoj infraštruktúry. Novo vydané hodnotenie stavu populácie vtáctva je v poradí štvrtým, ktoré spoločnosť BirdLife International zverejnila. Predchádzajúce verzie boli zverejnené v rokoch 1994, 2004 a 2015.
(SITA)