Alexej Navaľnyj. PHOTO: © European Union 2020

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získal za rok 2021 Alexej Navaľnyj

Ruský opozičný politik a protikorupčný aktivista Alexej Navaľnyj sa stal tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny Európskeho parlamentu za slobodu myslenia.

Rozhodnutie o laureátovi Sacharovovej ceny prijala v stredu v Štrasburgu Konferencia predsedov zložená z predsedu Európskeho parlamentu a šéfov poslaneckých klubov v EP. Poslancov o výsledku hlasovania informovala podpredsedníčka EP Heidi Hautala.

Predseda EP David Sassoli pri tejto príležitosti uviedol: „Európsky parlament si vybral Alexeja Navaľného za víťaza tohtoročnej Sacharovovej ceny. [Navaľnyj] konzistentne bojoval proti korupcii režimu Vladimira Putina a prostredníctvom svojich účtov na sociálnych sieťach a politických kampaní pomohol odhaliť prípady zneužívania a získal podporu miliónov ľudí z celého Ruska. Za to bol otrávený a uvrhnutý do väzenia.„Udelením Sacharovovej ceny vyjadrujeme Alexejovi Navaľnému uznanie za nesmiernu osobnú odvahu a opätovne zdôrazňujeme, že Európsky parlament sa neochvejne zasadzuje za jeho okamžité prepustenie,“ dodal predseda EP Sassoli.

Podpredsedníčka EP Heidi Hautala uviedla: „Tento rok bola Sacharovova cena za slobodu myslenia udelená zástancovi zmeny. Alexej Navaľnyj preukázal obrovskú odvahu pri svojich pokusoch o obnovenie slobody voľby pre ruských občanov. Dlhé roky bojoval za ľudské práva a základné slobody vo vlastnej krajine. Stálo ho to slobodu a takmer aj život. V mene Európskeho parlamentu vyzývam na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

„Parlament dnes vzdáva poctu aj skupine afganských žien, ktoré tvrdo bojovali za rovnosť a ľudské práva so svojej krajine a ktoré postúpili do užšieho výberu kandidátov na Sacharovovu cenu. Rozhodli sme sa uctiť si odvahu týchto žien, keďže boli medzi prvými, kto pocítil porušovanie najzákladnejších práv a slobôd po tom, ako Taliban prevzal kontrolu nad Afganistanom,“ dodala podpredsedníčka EP Hautala.

Boj proti korupcii v Rusku

Alexej Navaľnyj je ruský opozičný politik, protikorupčný aktivista a významný politický odporca ruského prezidenta Vladimira Putina. Navaľnyj sa stal medzinárodne známym usporadúvaním demonštrácií proti prezidentovi Putinovi a jeho vláde, svojou kandidatúrou na ruského prezidenta a obhajovaním reforiem proti korupcii v krajine. V auguste 2020 bol otrávený a strávil mesiace zotavovaním sa v Berlíne. V januári 2021 bol pri pokuse o návrat do Moskvy zatknutý. V súčasnosti je vo výkone trestu odňatia slobody v trvaní tri a pol roka. Väznený je v prísne stráženej trestaneckej kolónii, kde koncom marca 2021 začal hladovku ako protest proti nedostatočnej lekárskej starostlivosti. V júni 2021 ruský súd zakázal činnosť Navaľného regionálnym kanceláriám a jeho protikorupčnej nadácii, ktoré sú momentálne ruskými úradmi klasifikované ako extrémistické a nežiaduce.

Viac..  Von der Leyenová a Michel ostro odsúdili útok na slovenského premiéra

Slávnostné udelenie Sacharovovej ceny je naplánované na 15. decembra. Viac informácií o tohtoročných finalistoch ceny Európskeho parlamentu za slobodu myslenia nájdete tu.

Súvislosti

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament pravidelne už od roku 1988. Cena pomenovaná po sovietskom fyzikovi a politickom disidentovi Andrejovi Sacharovovi je udeľovaná jednotlivcom a organizáciám obhajujúcim ľudské práva a základné slobody. S udelením Sacharovovej ceny je spojený finančný príspevok vo výške 50.000 eur. V roku 2020 bola Sacharovova cena udelená bieloruskej demokratickej opozícii, ktorú zastupovali Koordinačná rada, Iniciatíva statočných žien a viaceré osobnosti politického a spoločenského života.

O mam

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Europoslanci: EÚ musí aktívne podporovať ruskú demokratickú opozíciu

Ruský štát a Vladimír Putin osobne nesú trestnú a politickú zodpovednosť za smrť svojho najsilnejšieho …

Consent choices