europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Tento týždeň v Europarlamente – praktiky Facebooku, Cena európskeho občana, Agentúra EÚ pre azyl

Poslanci sa budú zaoberať vplyvom veľkých online platforiem na ich užívateľov a na spoločnosť, udelia Cenu európskeho občana a zahlasujú o Agentúre EÚ pre azyl.

Bývalá zamestnankyňa Facebooku a informátorka o nekalej činnosti Frances Haugenová príde do Európskeho parlamentu diskutovať o negatívnom dopade modelu podnikania veľkých technologických firiem. Parlament už začal pripravovať pravidlá, ktoré budú regulovať činnosť online platforiem a pripravia EÚ na výzvy, ktoré prináša digitálna transformácia a rozvoj umelej inteligencie. Osobnosti a projekty, ktoré majú za úlohu zvyšovanie povedomia spoločných EÚ hodnôt a podporu spoločného porozumenia a spolupráce, budú ocenené Cenou európskeho občana počas slávnostnej ceremónie v utorok.

Plenárne zasadnutie v Bruseli

Počas dvojdňovej plenárnej schôdze budú poslanci hlasovať o daňovej transparentnosti a Agentúre EU pre azyl a tiež predstavia návrhy na ochrany slobody tlače. Vysoký komisár UN pre utečencov Filippo Grandi sa zúčastní debaty s poslancami počas stredajšieho zasadnutia pléna.

Vo štvrtok budú europoslanci hlasovať o novej legislatíve, ktorá ukladá povinnosť medzinárodným spoločnostiam deklarovať výšku zaplatených daní v jednotlivých krajinách EÚ.

Rovnako vo štvrtok budú poslanci hlasovať o vytvorení novej Agentúry EÚ pre azyl, ktorá nahradí Európsky podporný úrad pre azyl. Agentúra, ktorá bude finančne a kapacitne posilnená, bude mať za cieľ zlepšovať spoluprácu medzi krajinami EÚ a poskytnúť im operatívnu asistenciu v prípade, že to bude potrebné.

Viac..  Komisia zaregistruje štyri nové európske iniciatívy občanov pre skvalitnenie života v EÚ

V rovnaký deň poslanci prinesú opatrenia na ochranu demokracie, slobody médií a pluralizmu v súvislosti so súdnymi spormi namierenými voči novinárom, mimovládnym organizáciám a občianskej spoločnosti. Týka sa to najmä žalôb, ktoré financujú štáty a ktoré sprevádzajú ďalšie autoritárske praktiky.

Parlament sa tiež bude zaoberať prijatím odporúčaní o európskych politických stranách, vrátane zjednodušenia byrokracie, zvýšenia transparentností darov a pozastavenia financovania strán, ktoré nekonajú v súlade s hodnotami EÚ.

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Týždeň v EP: Inflácia, bezpečnosť na cestách, údaje pacientov, aj podpora hudobníkov

Kroky Európskej centrálnej banky na zníženie inflácie, nové pravidlá na zvýšenie bezpečnosti na cestách a …

Consent choices