Ekonomika eurozóny podľa Európskej komisie v tomto roku vzrastie o 5 %

Európska komisia (EK) vylepšila prognózu ekonomického rastu eurozóny v tomto roku a uviedla, že hospodárstvo bloku sa zotavuje z najhoršieho obdobia pandémie. Komisia však zhoršila predikciu vývoja ekonomiky v roku 2022 a upozornila, že vysoké ceny energií sa nakoniec dotknú domácností a firiem. Hospodárstvo okrem toho, čelí takým prekážkam, ako sú meškajúce dodávky dielcov a surovín a rastúci počet infekcií koronavírusom.

Jesenná prognóza Európskej komisie ráta s tým, že ekonomika eurozóny sa v tomto roku zväčší o 5 percent. V lete EK odhadovala, že rast bude na úrovni 4,8 percenta. Avšak v roku 2022 komisia očakáva rast hospodárstva menového bloku len o 4,3 percenta. Jej predošlá predikcia rátala s posilnením ekonomiky v budúcom roku o 4,5 percenta.

Pokiaľ ide o slovenskú ekonomiku, EK očakáva, že v tomto roku dosiahne rast o 3,8 percenta, ktorý sa v budúcom roku zrýchli na úroveň 5,3 percenta. Nezamestnanosť na Slovensku za celý tento rok podľa komisie bude 6,8 percenta, ale v budúcom roku klesne na 6,4 percenta. Slovenská inflácia sa však podľa tejto prognózy zrýchli z tohtoročných 2,8 percenta na 4,3 percenta v roku 2022.

Viac..  M. Beňová: Komisia by mala najskôr vedieť šetriť, až potom si pýtať ďalšie peniaze

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Europska unia

Hospodárstvo únie sa počas apríla až júna medzikvartálne zväčšilo o 0,6 %

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny aj celej Európskej únie (EÚ) v druhom štvrťroku podľa sezónne …

Consent choices