energeticka unia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ chce na projekt celosvetovej infraštruktúry Globálna brána vynaložiť 300 miliárd eur

Európska únia v stredu predstavuje plán, ktorého cieľom je posilniť celosvetovú infraštruktúru 27-členného bloku a jeho vplyv. Očakáva sa, že program Globálna brána do roku 2027 zmobilizuje 300 miliárd eur z verejných a súkromných zdrojov.

Hoci Európska komisia (EK) neoznačuje tento projekt za pokus čeliť rozsiahlej čínskej iniciatíve v oblasti infraštruktúry s cieľom prepojiť Áziu s Afrikou a Európu, šéf nemeckého zastúpenia pri EÚ Michael Clauss povedal, že Globálna brána „má potenciál zmeniť EÚ na efektívnejšieho celosvetového hráča“. „Pre mnohé partnerské krajiny ponuka spolupráce založenej na pravidlách a hodnotách bude atraktívnou alternatívou voči čínskej Hodvábnej ceste,“ povedal Clauss.

Michaël Tanchum, expert z neziskovej organizácie Európska rada pre zahraničné vzťahy, konštatoval, že Európa môže konkurovať čínskym investíciám v Afrike kombinovaním Globálnej cesty s Európskou zelenou dohodou, čiže programom EÚ na boj proti zmene klímy. „Čínske investície na kontinente nepriniesli ani v jednej africkej krajine ekonomickú konjunktúru v čínskom štýle,“ uviedol. „Príležitosť Európy pri vyplnení tejto medzery spočíva v investíciách, ktoré v Afrike vytvoria rozsiahlu produkciu s pridanou hodnotou,“ poznamenal.

Viac..  Ivan Štefanec: Okamžitý prevod peňazí pomôže malým a stredným podnikateľom

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

doprava, cesty

6,2 miliardy eur na udržateľnú, bezpečnú a efektívnu dopravnú infraštruktúru

Komisia vybrala 107 projektov dopravnej infraštruktúry, ktoré získajú granty EÚ vo výške viac ako 6 miliárd EUR z …

Consent choices