brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ako kompenzáciu za Brexit Slovensko dostane vyše 36 miliónov eur

Milióny eur navyše pre Slovensko. Vláda dnes schválila materiál s názvom „Spôsob implementácie pobrexitovej adaptačnej rezervy v podmienkach Slovenskej republiky“, ktorý  na rokovanie vlády predložila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Z európskej pobrexitovej rezervy, ktorá má členským štátom pomôcť zmierniť dopady odchodu Veľkej Británie z EÚ, Slovensko dostane viac ako 36 miliónov eur.

„Peniaze z pobrexitovej rezervy môže Slovensko využiť na podporu hospodárstva, podnikateľov, podporu pracovných miest, ako aj opätovného začlenenia občanov, ktorí sa vracajú zo Spojeného kráľovstva na trh práce. Je to dobrá správa, najmä v týchto ťažkých časoch, keď na boj s pandémiou musíme vynakladať stovky miliónov eur. Som však presvedčená, že oveľa lepšie by bolo, keby Veľká Británia zostala v EÚ, z čoho by profitovali všetky členské štáty, ako aj samotná Veľká Británia,“ vyhlásila podpredsedníčka vlády Remišová.

„Odchod Veľkej Británie z EÚ je smutný príklad populistickej politiky, kedy sa politici neštítili klamať ľudí. Problémy, ktoré má dnes Veľká Británia v obchode, doprave, zásobovaní či dokonca vo vzťahoch so svojimi susedmi, ktoré boli ešte donedávna ukážkové, sú práve dôsledkom brexitu,“ upozornila ministerka investícií s tým, že ťažkosti nastali aj pre mnohé slovenské firmy, ktorých aktivity boli na Britániu prepojené. „Spoločná Európa má lepšie možnosti ako zvládnuť krízové situácie. Svoju silu ukázala v spoločnom boji s pandémiou – od nákupu vakcín až po riešenia ako je napríklad CovidPass,“ dodala Remišová. Zároveň upozornila, že veľkou úlohou pre Slovensko je znovu prilákať šikovných Slovákov, študentov a vedcov,  ktorí pracovali vo Veľkej Británii a vytvoriť im na Slovensku motivačné prostredie. 

Viac..  V. Orbán: K prijatiu Ukrajiny do EÚ treba súhlas každej krajiny

Pobrexitová adaptačná rezerva bola zriadená pre jednotlivé členské štáty Európskej únie na zmiernenie negatívnych  dopadov Brexit-u na najhoršie postihnuté odvetvia a sektory. Prostriedky z  rezervy budú členským štátom vyplatené formou predbežného financovania v rokoch 2021 až 2023 a dodatočnou platbou v roku 2025. Alokácia vyčlenená pre Slovensko predstavuje 36 307 747 eur (v bežných cenách).

Oblasti, na ktoré by sa financie z rezervy mohli využiť:

  • podpora hospodárskych odvetví a podnikania
  • podpory zamestnanosti a opätovného začlenenia občanov, ktorí sa vracajú zo Spojeného kráľovstva na trh práce
  • prevádzka hraničných, colných, sanitárnych a fytosanitárnych a bezpečnostných kontrol

Vláda na rokovaní rozhodla, že za implementáciu príspevku z pobrexitovej rezervy bude zodpovedné Ministerstvo hospodárstva SR.

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices