Progresívne Slovensko zmonitorovalo stav pripojenia na verejné vodovody a dostupnosti zdrojov pitnej vody. PS sa vo svojom prieskume za posledný mesiac spojilo s 225-imi obcami zo zoznamu, v ktorých nie je vybudovaný verejný vodovod. Výsledky prieskumu sú podľa slov europoslanca a podpredsedu Progresívneho Slovenska Martina Hojsíka žalostné.
V niektorých obciach sa dokonca nachádzajú domovy sociálnych služieb. Príkladom je obec Rohov, v ktorej sa nachádza domov sociálnych služieb so 120 klientami a klientkami. V obdobiach sucha sú nútení dovážať vodu v cisternách, aby ľuďom zabezpečili základnú hygienu. Klienti a klientky tak majú zníženú kvalitu starostlivosti.
Starostovia a starostky sa nepovažujú za dôstojných partnerov pre štát. Najčastejšie sťažnosti sa týkali zlého nastavenia podpory na výstavbu vodovodov a kanalizácií zo strany Environmentálneho fondu. Vrátane požiadavky, aby obec dokladovala svoju vlastnú existenciu. Environmentálny fond bežne požaduje informácie, ktoré už má stát k dispozícií, navyše ich neakceptuje v elektronickej forme, ale len papierovej. Zbytočne tak hádže byrokratické polená pod nohy starostom a starostkám malých obcí, ktoré si žiadajú o podporu. “Starostovia a starostky obcí sa často stretávajú s absurdnými situáciami a sú už zúfalí. Ľudia sa musia rozhodovať, či večer spláchnu záchod alebo sa osprchujú. Voda v studniach sa stráca. Obyvatelia a obyvateľky obcí už ďalej nechcú čakať na základnú životnú potrebu – pitnú vodu,” dodáva Jana Hanuliaková iniciátorka prieskumu a komunálna politička z Progresívneho Slovenska.
Záver prieskumu starostov a starostiek obcí, ktoré nemajú pitnú vodu je jasný. Je nevyhnutné, aby rezort životného prostredia a rezort regionálneho rozvoja obratom spravili z rozširovania pripojenia na pitnú vodu svoju prioritu. Aby so starostkami a starostami nebojovali, ale spoločne začali odbúravať bariéry vo výstavbe vodárenskej infraštruktúry.