miko
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Zámok v obci Marhaň zrekonštruovali za státisíce eur. Pomohli eurofondy. VIDEO

Obec Marhaň nie je zaujímavá iba krásnym krásny, klasicistickým zámkom alebo kúriou, ale aj tým že v okolí boli objavené mohylové hroby z neskorej doby kamennej. Zaujímavá je aj tým, že ide pravdepodobne o rodisko neskoršieho poľského kráľa Štefana Báthoryho. Ide o dvojpodlažnú budovu, ktorá dnes slúži ako kultúrny dom a obecná galéria. V minulosti bola sídlom významného rodu Dessewffyovcov a teda aj známeho generála Dessewffyho, ktorý bol popravený po povstavní roku 1848. Pochovaný je v neďalekej hrobke vo svahu nad kostolom.

Stavba je klasicistická, dvojpodlažná s retardovanými rokokovými prvkami. Na hlavnej fasáde sa nachádza predstavaný balkón, nesú ho štyri stĺpy. Vo vnútri zámku nájdeme dobové portréty spomínanej známej rodiny ale aj zástupcov šľachtických rodov z okolia. Najväčší priestor v kaštieli bol upravený ako kinosála alebo sála pre kultúrne podujatia. V minulosti sa využíval na viaceré účely cez obecné kino, piváreň na prízemí až po sklad poľnohospodárskeho družstva. Na rekonštrukciu tohto kaštieľa prispela Európska únia cez regionálny operačný program čiastkou cez 810 tisíc eur.

Viac..  Vladimír Bilčík: V Európskom parlamente všetci dobre vedia, čo sa deje na Slovensku. VIDEOBLOG

 

O red

Odporúčame pozrieť

wiezik

M. Wiezik: Strata eurofondov je kvôli Ficovi realistický scenár

Európsky parlament je aj naďalej znepokojený promafiánskym balíkom Ficovej vlády, hovorí europoslanec Michal Wiezik (PS/RE). …

Consent choices