Sacharovova cena - Daria Navaľná a David Sassoli. PHOTO: © European Union 2021

Sacharovova cena za rok 2021: Európsky parlament vyznamenal Alexeja Navaľného

Dcéra Alexeja Navaľného, Daria Navaľná, prevzala v stredu počas slávnostnej ceremónie v Štrasburgu v mene svojho otca Sacharovovu cenu Európskeho parlamentu za slobodu myslenia.

Alexej Navaľnyj, ktorý si v súčasnosti odpykáva trest odňatia slobody vo väzení s režimom nútených prác v Rusku, je už viac ako desaťročie popredným predstaviteľom opozície v krajine a je známy svojím bojom proti korupcii a porušovaniu ľudských práv zo strany Kremľa.

Vo svojej úvodnej reči predseda Európskeho parlamentu David Sassoli vyzdvihol Navaľného odvahu: „Vyhrážali sa mu, mučili ho, pokúsili sa ho otráviť, zatkli ho a uväznili, ale nedokázali ho prinútiť, aby prestal hovoriť (…) Ako sám raz povedal, korupcii sa darí tam, kde sa nerešpektujú ľudské práva, a myslím si, že má pravdu. Boj proti korupcii je tiež bojom za rešpektovanie univerzálnych ľudských práv. Je to vskutku boj za ľudskú dôstojnosť, dobré spravovanie vecí verejných a právny štát,“ povedal Sassoli a zároveň vyzval na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

Daria Navaľná pri preberaní ceny v mene svojho otca kritizovala tých, ktorí chcú v záujme pragmatizmu ustupovať diktátorom a zdôraznila, že Európa musí zostať verná svojim ideálom: „Keď som napísala svojmu otcovi a spýtala sa ho: Čo by si chcel, aby som povedala v príhovore? On mi odpovedal: Povedz, že nikto sa nemôže odvážiť prirovnať Rusko k Putinovmu režimu. Rusko je súčasťou Európy a my sa snažíme stať jej súčasťou. Chceme však aj to, aby sa Európa usilovala o seba samu, bola verná tým úžasným myšlienkam, ktoré tvoria jej podstatu. Usilujeme sa o Európu ideí, oslavu ľudských práv, demokracie a integrity.“ Slávnostnej ceremónie v Štrasburgu sa zúčastnili aj Leonid Volkov, jeden z politických poradcov Navaľného, a Kira Jarmišová, Navaľného tlačová tajomníčka.

Afganské ženy bojujúce za svoje práva vo svojej krajine a bolívijská politička Jeanine Áñezová boli ďalšími finalistkami Sacharovovej ceny Európskeho parlamentu pre rok 2021.

Kto je Alexej Navaľnyj

Alexej Navaľnyj je tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny na základe rozhodnutia Konferencie predsedov (predseda EP a lídri politických skupín v Parlamente) z 20. októbra 2021. Do medzinárodného povedomia sa dostal organizovaním demonštrácií proti prezidentovi Putinovi a jeho vláde, svojou kandidatúrou v prezidentských voľbách a volaním po protikorupčných reformách. V auguste 2020 bol Navaľnyj otrávený a niekoľko mesiacov sa zotavoval v Berlíne. Po návrate do Moskvy v januári 2021 ho zatkli. V súčasnosti je v prísne stráženej trestnej kolónii – vo väzení má zostať ešte viac ako dva roky. Navaľnyj koncom marca 2021 vyhlásil hladovku na protest proti tomu, že nemá prístup k lekárskej starostlivosti. V júni 2021 ruský súd označil Navaľného Nadáciu pre boj proti korupcii a tiež jej regionálne pobočky za „extrémistické skupiny“.

uznesení prijatom v januári 2021 europoslanci žiadali okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného a všetkých ostatných osôb zadržaných počas protestov za jeho prepustenie a vyzvali krajiny EÚ, aby výrazne sprísnili sankcie voči Rusku. Túto výzvu zopakovali tiež v apríli 2021.

Sacharovova cena

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré bojujú za ľudské práva a základné slobody. Samotná cena pozostáva z diplomu, jej súčasťou je tiež finančný príspevok vo výške 50.000 eur. Prvými laureátmi ceny, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a politického disidenta Andreja Sacharova, boli v roku 1988 Nelson Mandela a Anatolij Marčenko. Sacharovova cena za rok 1989 bola udelená Alexandrovi Dubčekovi. V roku 2020 Parlament udelil toto ocenenie bieloruskej demokratickej opozícii. Postup výberu laureáta Sacharovovej ceny je vysvetlený v infografike.

Reakcie slovenských poslancov

Monika Beňová (S&D, SK) uviedla: „Sacharovova cena za slobodu myslenia je udeľovaná jednotlivcom a organizáciám za prácu v oblasti boja za ľudské práva a základné slobody. Aktivity ruského opozičného politika a aktivistu Alexeja Navaľného ho stáli slobodu a v súvislosti s pokusom o jeho otrávenie, takmer aj život. V slobodnej krajine a v regulárne fungujúcom systéme by mal možnosť zúčastňovať sa na férovej politickej súťaži a nie byť nespravodlivo väznený.“

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Sacharovova cena nie je len o politickej symbolike. Má skutočnú silu meniť veci. Niekde a niekedy to síce trvá, ale je to silný politický nástroj pre ľudí, ktorým ide často o život. Práve preto som svojím hlasom podporil udelenie Sacharovovej ceny Alexejovi Navaľnému. Pevne verím, že jej zisk mu pomôže dostať sa z ruského väzenia na slobodu, podobne ako pred niekoľkými rokmi táto cena pomohla ukrajinskému režisérovi Olegovi Sencovovi v jeho zápase o prepustenie z ruského väzenia, kde bol kvôli politicky motivovanému rozhodnutiu putinovského autoritárskeho režimu.“

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Ľudské práva a sloboda myslenia sú integrálnou súčasťou európskej DNA. Ich ochrana a podpora je a musí byť pre nás kľúčová v každej situácii. Potreba a význam Sacharovovej ceny je v týchto dňoch ešte väčší ako kedykoľvek predtým. Zásady demokratického štátu a sloboda prejavu sú stále častejšie skúšané v Európe, aj mimo nej. Ohrozenie, žiaľ, prichádza najčastejšie z východu. Kremeľ na čele s Putinom robí všetko pre to, aby umlčal volanie po slobode doma, a súčasne zneistil a oslabil demokraciu v Európe. O to dôležitejšie je v takýchto chvíľach podporiť ľudí, ktorí sa Putinovi postavili a nebáli sa hovoriť o zlej situácii v Rusku otvorene. Alexej Navaľnyj je príkladom človeka, ktorú ukázal nesmiernu odvahu. Odvážne a neprestajne cez svoje sociálne siete a aktivity ukazoval to, čo sa Putin snažil ukrývať: zneužívanie moci, korupciu, rozklad základov štátu, strádanie obyvateľov a obyvateliek Ruska. Hnevu Putina sa nevyhol, bol otrávený a uväznený. Napriek tomu sa Alexej Navaľnyj nezlomil. Ľudia ako Navaľnyj si zaslúžia naše uznanie a podporu. Som rád, že tohtoročná Sacharovova cena ide práve do Ruska. Je to jasný signál Európy voči Kremľu a Putinovi, že sa vydierania a útokov nezľakneme a budeme ďalej chrániť to, čo je pre nás tak dôležité – slobodu myslenia a ľudské práva doma i vo svete.“

Viac..  EÚ nakúpi 12 nových hasičských lietadiel na hasenie najmä letných požiarov

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Udelenie Sacharovovej ceny nevyrieši problém Navaľného, ani Ruska a demokracie v ňom, ale je to jasný signál, na ktorej strane EÚ stojí.“

Miriam Lexmann (EPP, SK) uviedla: „Sacharovova cena vystihuje základnú podstatu, na ktorej je založená Európska únia, a to sú sloboda a demokracia. Obe umožňujú ľuďom zúčastňovať sa na správe vecí verejných a obe sú hodnoty za ktoré nielen laureáti Sacharovovej ceny dlhodobo bojujú. Je to však aj symbol, aby sme sa aj my ostatní zamysleli, na akých hodnotách je EÚ založená, a prečo sú pre nás už samozrejmosťou, pritom ľudia v iných častiach sveta musia o tieto hodnoty stále bojovať.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Udelenie Sacharovej ceny Alexei Navaľnému je ocenením odhodlania a odvahy pre samotného Navaľného, ale aj pre všetkých tých, ktorí nestrácajú nádej, že demokracia a politický pluralizmus v Rusku sú možné.“

Miroslav Radačovský (NI, SK) uviedol: „K slávnostnému udeľovaniu Sacharovovej ceny opozičnému politikovi Ruskej federácie dňa 15.12.2021 som skeptický. V dňoch 17. – 19.09.2021, počas volieb v Rusku, stretol som sa s podporovateľmi p. Navaľného a vypočul si ich názory. Navaľnyj chce veľké a silné Rusko, bez korupcie, bez oligarchov a, samozrejme, bez Putina. Rozumiem prehláseniu bez korupcie, bez oligarchov a bez Putina. Je však na zváženie, čo je potrebné chápať pod pojmom „veľké a silné Rusko“. Navaľnyj sa mi javí ako až extrémne silný ruský nacionalista a jeho postoj k susedným štátom ale aj vo vzťahu k polostrovu Krym nie je, podľa vyjadrenia jeho podporovateľov, kompatibilný s názormi EÚ. Pripomína mi to situáciu, keď svojho času USA a západné demokracie podporovali Taliban a Al-Káidu v boji proti sovietskym vojskám v Afganistane a nakoniec nebezpečným pre svet sa stal Taliban a Al-Káida. Preto som skeptický z udeľovania ceny Navaľnému a bližšia mi je skôr rozvážna diplomacia p. Putina a p. Lavrova. Vzhľadom na majetkový trestný čin a neplnenie podmienok podmienečného odsúdenia zaň a následné väzenie, nie je možné, podľa môjho názoru, Navaľného považovať za politického väzňa.“

Michal Šimečka (RE, SK) uviedol: „Putinov režim odsúdením Navaľného v januári ukázal, že nielenže už definitívne nemá s demokraciou nič spoločné, ale ešte aj pohŕda Európskym súdom pre ľudské práva, ktorý proces vyhlásil za vykonštruovaný a žiadal okamžité prepustenie Navaľného z väzby. Žiaľ, namiesto okamžitého zavedenia efektívnych sankcií na Putinov najbližší okruh oligarchov, čo by ho reálne zabolelo, sa európske vlády zmohli len na klasické frázy o potrebe brániť hodnoty – tým dali najavo, že Kremeľ môže naďalej bez obáv porušovať pravidlá. Nasledovali aprílové i decembrové ruské manévre na hraniciach s Ukrajinou, ponižovanie európskej diplomacie, ako aj finančná podpora Lukašenkoých hybridných útokov na EÚ. Ocenenie Alexeja Navaľného preto považujem za dôležité gesto, ale najmä za priestor na prehodnotenie nášho prístupu k Putinovmu Rusku.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Sloboda názoru a presvedčenia je základom vyspelej civilizácie a demokracie. Je to niečo na čo môžeme byť v Európe hrdí, no často zabúdame na tento dar slobody. Aj preto som veľmi rád, že dnes napoludnie môžeme oceniť práve Alexeja Navalného, ktorý roky zápasí s autokratickým režimom Vladimíra Putina. Bohužiaľ sa sám nebude môcť dostaviť pre ocenenie, nakoľko je väznený a je mu odopieraná zdravotná starostlivosť. Jeho cenu si tak prevezme jeho dcéra.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Europoslanci: EÚ musí aktívne podporovať ruskú demokratickú opozíciu

Ruský štát a Vladimír Putin osobne nesú trestnú a politickú zodpovednosť za smrť svojho najsilnejšieho …

Consent choices