Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska lieková agentúra schválila možnosť posilňujúcich dávok vakcíny Johnson & Johnson

Európska lieková agentúra (EMA) v stredu informovala, že osoby, ktoré dovŕšili vek 18 rokov, môžu dostať posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson, a to najmenej dva mesiace po prvom podaní tejto jednodávkovej očkovacej látky.

EMA taktiež uviedla, že vakcína Johnson & Johnson sa môže použiť ako posilňovacia dávka u ľudí, ktorí boli zaočkovaní dvomi dávkami vakcín od spoločností Pfizer a Moderna. Uvedené odporúčania Výboru EMA pre lieky na humánne použitie poskytujú jednotlivým krajinám väčšiu flexibilitu pri zavádzaní alebo urýchľovaní posilňovacích dávok v období, keď sa svetom začína šíriť nový variant koronavírusu omikron.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) dal v októbri „zelenú“ posilňovacej dávke vakcíny Johnson & Johnson, a to pre ľudí, ktorí pôvodne dostali očkovaciu látku od tejto spoločnosti, ako aj pre tých, ktorí boli zaočkovaní inými vakcínami. Spoločnosť Johnson & Johnson už skôr prezentovala výsledky veľkej štúdie, v ktorej zistili, že podanie druhej dávky iba dva mesiace po prvom očkovaní u amerických príjemcov zvýšilo ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 zo 70 % na 94 %. Podanie tejto posilňovacej dávky o šesť mesiacov neskôr dokonca spôsobilo vytvorenie ešte väčšieho množstva protilátok.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EIB, EK a Gatesovci chcú každoročne ochrániť 370 miliónov detí pred detskou obrnou

Európska komisia, Európska investičná banka a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov oznámili založenie nového finančného …

Consent choices