jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: redakcia/red.

Eugen Jurzyca o konferencii o budúcnosti EÚ: Debatovať o našej budúcnosti má vždy význam

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.

EÚ: Lídri európskych inštitúcií sa dohodli na prioritách pre rok 2022

Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli, slovinský premiér Janez Janša zastupujúci predsedníctvo Rady Európskej únie (EÚ) a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová podpísali spoločné vyhlásenie o kľúčových prioritách Európskej únie pre rok 2022.

Spoločné vyhlásenie zdôrazňuje kľúčové legislatívne návrhy, ktoré sú v súčasnosti v rukách spoluzákonodarcov alebo ktoré EK predloží do jesene 2022. Radu, Komisiu a EP zaväzuje k tomu, aby prisúdili najvyššiu prioritu súboru iniciatív zameraných na splnenie Zelenej dohody EÚ, dosiahnutie Európy pripravenej na digitálny vek, vytvorenie ekonomiky, ktorá bude fungovať pre ľudí, podporu silnejšej Európy vo svete a európskeho spôsobu života, ako aj ochranu a posilnenie demokracie a obranu spoločných európskych hodnôt. Inštitúcie chcú do konca roka 2022 dosiahnuť najväčší možný program v iniciatívach zahrnutých vo vyhlásení a tiež sa zaväzujú nadviazať na výsledky Konferencie o budúcnosti Európy, ktorú vedú občania.

Sassoli, Janša a von der Leyenová zároveň vítajú výsledky z tohto roka, medzi ktoré patria napríklad prijatie rozpočtu na obdobie 2021 – 2027, rýchle zavedenie digitálnych COVID preukazov EÚ pre slobodné cestovanie v únii či prijatie dôležitej legislatívy v rôznych oblastiach. Ďalšie prioritné návrhy na rok 2021, medzi nimi predĺženie bezplatného roamingu alebo posilnenie mandátov Európskej liekovej agentúry a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sú predbežne dohodnuté spoluzákonodarcami alebo sú v štádiu dokončenia pred prijatím.

Viac..  Peter Pollák: Keď ide o rómske deti, nenašiel sa ani jeden minister školstva, ktorý by im dal šancu na budúcnosť

Stanovenie si priorít pomáha Európskemu parlamentu, Rade a EK užšie spolupracovať na kľúčových legislatívnych návrhoch predložených Komisiou. Rada a EP sú v ich prípadoch spoluzákonodarcami.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: Čína predstavuje hrozbu pre EÚ, môže však zatlačiť na Rusko k ukončeniu vojny

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. EÚ …

Consent choices