simecka
Michal Šimečka, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Michal Šimečka o európskej minimálnej mzde: Je to opatrenie, ktoré môže Slovákom pomôcť priblížiť sa k západným platom

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.

Minimálne mzdy v Európe

Minimálne mesačné mzdy v roku 2021 sa v rámci EÚ výrazne líšia. Napríklad v Bulharsku je to 332 EUR, na druhej strane v Luxembursku až 2202 EUR. Jedným z hlavných faktorov je rozdiel v životných nákladoch v jednotlivých krajinách.

V Európe existujú dva druhy minimálnych miezd:

Minimálne mzdy stanovené zákonom: Upravujú ich stanovy alebo formálne zákony. Takéto pravidlá má väčšina členských štátov, vrátane Slovenska.

Kolektívne dohodnuté minimálne mzdy: V šiestich krajinách EÚ – Rakúsku, Dánsku, Cypre, Fínsku, Taliansku a Švédsku sú mzdy určené prostredníctvom kolektívnych zmlúv medzi odbormi a zamestnávateľmi.

Čo robí Európsky parlament pre spravodlivé minimálne mzdy v EÚ

Európsky parlament, Rada a Komisia v novembri 2017 spoločne vyhlásili Európsky pilier sociálnych práv, čím stanovili záväzok Európskej únie k spravodlivým mzdám. V októbri 2019 Parlament prostredníctvom prijatého uznesenia vyzval Komisiu, aby navrhla právny nástroj pre spravodlivé minimálne mzdy v EÚ.

Viac..  Ekonomika eurozóny pokračuje v septembri v poklese

V správe prijatej v decembri 2020 Parlament zdôraznil, že smernica o spravodlivých mzdách by mala prispieť k odstráneniu chudoby pracujúcich a podporovať kolektívne vyjednávanie.

O red

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Slovensko nepotrebuje ukrajinské obilie. Potrebujú ho chudobní ľudia v Afrike

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Vláda …

Consent choices