Korcok
Štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok. PHOTO: Archív MZVaEZ SR.

I. Korčok telefonoval s ministrom zahraničných vecí USA Antony Blinkenom o situácii na Ukrajine

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok 3. januára 2022 spolu s partnermi z krajín tzv. Bukureštskej deviatky telefonoval s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom o situácii na Ukrajine.

Hlavnou témou rozhovoru ministrov boli prebiehajúce rokovania Spojených štátov amerických a Ruskej federácie o otázkach európskej bezpečnosti. „Oceňujem, že Spojené štáty do svojich bilaterálnych rokovaní s Ruskou federáciou aktívne zapájajú aj ostatné členské krajiny NATO. Považujem za kľúčové, aby sme boli súčasťou týchto rokovaní, osobitne v rámci prebiehajúcich príprav na rokovanie NATO a Ruskej federácie, ktoré sa uskutoční už 12. januára v Bruseli,“ uviedol minister Ivan Korčok.

Sme pripravení viesť s Ruskom otvorený dialóg. Zároveň budeme v týchto rozhovoroch vyhádzať z princípov, ktoré tvoria základ našej slovenskej a európskej bezpečnosti,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie. Už budúcu stredu (12. januára 2022) sa v Bruseli po dvoch rokoch opätovne uskutoční zasadnutie Rady NATO-Rusko a o deň neskôr sa rokovania uskutočnia aj na pôde OBSE vo Viedni.

Viac..  Vladimír Bilčík: Ak Ukrajina nebude schopná brániť samú seba, konflikt sa môže preliať do Európy

Slovenská diplomacia sa bude zasadzovať o to, aby sa o bezpečnostných otázkach týkajúcich sa Európy diskutovalo za spoločným rokovacím stolom, a to formou dialógu, ktorý zohľadňuje záujmy a predstavy všetkých jeho účastníkov. Neoddeliteľnou súčasťou takýchto rokovaní musí byť zachovanie práva krajín rozhodnúť sa o svojej vlastnej zahranično-politickej a bezpečnostnej politike.

O mam

Odporúčame pozrieť

Ukrajina

EÚ poskytuje 83 miliónov eur na humanitárnu pomoc na podporu ľudí na Ukrajine a v Moldavsku

Komisia  oznámila počiatočnú humanitárnu pomoc vo výške 83 miliónov eur na podporu ľudí postihnutých vojnou …

Consent choices