bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: redakcia/red.

V. BILČÍK: Boj proti dezinformáciám a ochrana online priestoru nemá na Slovensku jasného politického pána

Téma boja proti dezinformáciám a škodlivému obsahu v online priestore nemá na Slovensku jasného politického pána. Skonštatoval to slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) s tým, že tejto téme sa venujú viaceré rezorty a vláda preto často vystupuje rozporuplne. Podľa Bilčíka musí mať vláda jasný postoj k ochrane online priestoru, pretože v najbližších mesiacoch sa bude rokovať o finálnej podobe Aktu o digitálnych službách, ktorý vo štvrtok schválil Európsky parlament (EP). Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii.

Súbor opatrení EP je zameraný proti nelegálnemu online obsahu, posilňuje zodpovednosť platforiem za ich algoritmy a zlepšuje moderovanie obsahu. Bilčík v tejto súvislosti uviedol, že by chcel, aby táto legislatíva obsahovala ešte viac záväzkov a zodpovedností pre online platformy. Považuje ju však za prvý dôležitý krok v boji s nelegálnym, dezinformačným a škodlivým obsahom. „Ktokoľvek v európskom priestore musí mať tú istú mieru ochrany. Žiaľ, dnes to tak nie je. Často tie platformy v tých jazykoch, ktorými hovorí menej ľudí v Európskej únii vrátane slovenčiny, venujú oveľa menšiu pozornosť škodlivému obsahu. Toto sa musí podstatným spôsobom zmeniť,“ zdôraznil Bilčík.

Text aktu sa stane mandátom EP na rokovania s francúzskym predsedníctvom Rady Európskej únie (EÚ) o konečnom znení novej legislatívy. Podľa Bilčíka je však dôležité, aby mala aj slovenská vláda jasné priority a bola odvážna v snahe pomôcť užívateľom sociálnych sietí. „Slovenská vláda musí byť na európskej pôde jednotná a vystupovať jasne a zodpovedne vo vzťahu k digitálnym gigantom,“ pokračoval. Zdôraznil však, že je dôležité konať v tejto súvislosti aj na Slovensku, pretože legislatíva schválená EP nevyrieši problém dezinformácií na sociálnych sieťach a je len prvým dôležitým krokom.

Viac..  Jozef Mihál: Zmyslom európskych smerníc je, aby sa nám žilo ľahšie. Platí to aj pri zavádzaní spotrebiteľa

„Počas pandémie nás dezinformácie stáli množstvo životov a ohrozili zdravie mnohých z nás. Sú zdrojom neistoty a zbytočných politických konfliktov v našej spoločnosti,“ uviedol europoslanec. Doplnil, že často hlasy zo spoločenského extrému majú až dominantný priestor v online priestore a šíria sa oveľa rýchlejšie ako zodpovedný a overený obsah. „Toto sa musí zmeniť. Dnes dezinformácie majú oveľa väčšiu šancu v online priestore ako overené správy. Touto legislatívou chceme dosiahnuť, aby tie overené správy mali minimálne takú šancu šíriť sa medzi ľudmi, ako škodlivý, nebezpečný obsah, ktorý zahlcuje online priestor,“ uzavrel.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

ludia

Toky osobných údajov EÚ môžu pokračovať v 11 tretích krajinách a územiach

Európska komisia dnes dokončila preskúmanie 11 existujúcich rozhodnutí o primeranosti s tretími krajinami. Tieto rozhodnutia boli …

Consent choices