Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. PHOTO: MZVaEZ SR

I. Korčok: Slovensko a Česko spája v európskej politike podpora pre dodržiavanie princípov právneho štátu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal v pondelok, 31. januára 2022, ministra pre európske záležitosti ČR Mikuláša Beka. Jeho prvá zahraničná bilaterálna cesta nadväzuje na návštevy nových českých ústavných činiteľov v decembri minulého a v januári tohto roka.

Ministri hovorili o tohtoročných predsedníctvach, ktoré Slovensko a Česko budú vykonávať od júla. Minister Korčok informoval o prípravách slovenského predsedníctva vo V4 a líderstva v Slavkovskom formáte. Minister Bek informoval o prípravách českého predsedníctva Rady EÚ. „S Českom máme v mnohom veľmi blízke názory, osobitne napríklad v otázke významu dodržiavania pravidiel právneho štátu EÚ. Ak sú pochybnosti o jeho dodržiavaní, zhodneme sa s Českom aj v tom, že cestou by mal byť politický dialóg a hľadanie spoločného riešenia. Česko preberá predsedníctvo Rady EÚ vo veľmi dôležitom čase a my mu prajeme veľa úspechov,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Ministri sa zaoberali aj napätím na východnej hranici Ukrajiny a zhodli sa, že diplomacia je jediný nástroj na riešenie situácie, avšak bez spochybňovania základných princípov európskej bezpečnostnej architektúry.

Viac..  Čerpanie eurofondov pre Slovensko sa zvýšilo o viac ako miliardu - najlepší je program IROP

Minister Bek počas návštevy Slovenska rokoval o aktuálnom dianí v EÚ aj so štátnym tajomníkom MZVEZ SR Martinom Klusom. „Teší ma, že s ministrom Bekom sme našli zhodu v mnohých sektorových prioritách českého predsedníctva Rady EÚ, ako je kybernetická bezpečnosť, boj proti odlesňovaniu alebo ochrana novinárov,“ uviedol slovenský štátny tajomník.

O mam

Odporúčame pozrieť

EK adresovala Slovensku sedem odporúčaní v oblasti právneho štátu

Európska komisia zverejnila v stredu štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav …

Consent choices