jadrova elektraren
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Klub 500: Nová daň z jadra hraničí so znárodňovaním

Klub 500 zásadne odmieta návrh na zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením ako celok a žiada jeho stiahnutie z rokovania Národnej rady Slovenskej republiky. Predloženie návrhu zákona bez jeho predchádzajúceho zverejnenia a akejkoľvek diskusie je popretím princípov právneho štátu a záväzkov transparentnosti vplývajúcich z programového vyhlásenia vlády. V otvorenom liste adresovanom predsedovi vlády, ministrovi financií a ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky to uvádza predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Plné znenie otvoreného listu: Klub 500: Otvorený list ku jadrovej dani

„Schválený návrh zákona považujeme za hazardovanie s dôverou investorov a je priamym útokom na právo podnikať v tejto krajine, nakoľko vysiela všetkým podnikateľom silný signál, že vláda im môže kedykoľvek siahnuť na majetok,“ konštatuje predseda, ktorý v liste prirovnáva takéto siahanie na majetok ku znárodneniu a hovorí o likvidácii priemyslu.

„Tento návrh zákona je diskriminačný, disproporčný a môže viesť k dlhodobým a nepredvídateľným dopadom na ekonomiku Slovenska, bankový sektor a celé podnikateľské prostredie, a v konečnom dôsledku aj na zamestnanosť na Slovensku,“ dodáva Soták za Klub 500, ktorý listom vyzýva vládu a poslancov, aby odmietli populistické, narýchlo a bez akejkoľvek diskusie prijímané riešenia, a tento zlý a nepremyslený návrh zákona odmietli a začali vecnú diskusiu podľa legislatívnych pravidiel.

Viac..  Európsky trh komerčných nehnuteľností čaká oživenie, na Slovensko dorazí neskôr

Vláda SR v stredu 9. februára schválila návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením. Na základe neho bude výrobca elektriny z jadra od marca tohto roka každý mesiac platiť 50-percentnú daň z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením. Vládny kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament zákonom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní, keďže účinnosť zákona je naplánovaná od 1. marca tohto roka.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

T. Gregor: Je dôležité pozerať pri sankciách na to, aby nepoškodili viac nás ako Rusko

Pandémia, ale aj súčasný vojnový konflikt na Ukrajine ťahajú ceny energií nahor. Zdražovanie pociťuje každý, …

Consent choices