
Na zlikvidovanie tejto obrovskej mokrade bolo potrebné umelo zahĺbiť Dunaj. Hladina klesla o niekoľko metrov a podzemná voda už nebola vytláčaná na povrch. Mohlo sa rozvíjať osídlenie a poľnohospodárstvo.
Stratili sme ohromnú mokraď. Z vysušenej pôdy sme vypustili kvantá uhlíka. Zlikvidovaný bol ohromný biotop a neskutočná biodiverzita. Na Slovensku sa tento scenár odohral v podobe rozsiahlych úprav koncom 19. storočia.
Dnes, keď ide o uhlík, aj o biodiverzitu, sú mokrade naším obrovským spojencom. Žiaľ zostalo ich príliš málo, takže je nevyhnutné pristúpiť k ich obnove.
Všade tam, kde je to možné, by sme mali vrátiť vodu späť do krajiny. Pomôže to klíme, prírode, no som presvedčený, že aj ľuďom. Obnova mokradí: pred pár rokmi ešte nereálny scenár, dnes vnímaná mnohými už ako nevyhnutnosť.
Pomocou konkrétnych záväzkov sa EÚ usiluje o obnovu poškodených ekosystémov, ich udržateľné riadenie aj o riešenie hlavných príčin straty biodiverzity. Už budúci mesiac budú Európskou komisiou predstavené konkrétne ciele obnovy prírody a ja pevne verím, že budú ambiciózne, včasné a vykonateľné tak, aby priniesli skutočnú zmenu. Ja som, ako vždy, pripravený ich čo najviac podporiť. ✌🏻