Podpora Ukrajiny. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Europoslanci: Ruský útok na Ukrajinu je pre Európu začiatkom novej éry

Poslanci počas utorkovej rozpravy vyjadrili neochvejnú podporu Ukrajine, ktorá čelí ruskej invázii, ako aj úsiliu o priblíženie krajiny k Európskej únii.

Utorkové mimoriadne zasadnutie Európskeho parlamentu v Bruseli bolo venované ruskému útoku na Ukrajinu. Poslancom sa naživo z Kyjeva prihovorili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predseda Verchovnej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk. Na rozprave sa zúčastnili aj predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Predsedníčka EP Roberta Metsola na začiatku zasadnutia vyhlásila: „Sme tu dnes v tieni Putinovej vojny. Vojny, ktorú sme nevyprovokovali. Vojny, ktorú sme nezačali. Nehoráznej invázie voči zvrchovanému, nezávislému štátu. V mene Európskeho parlamentu čo najdôraznejšie odsudzujem ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine a vyjadrujem solidaritu so všetkými trpiacimi a so všetkými zabitými.“

„Postavíme sa [agresii]. Neodvrátime zrak, keď tí, ktorí v uliciach bojujú za naše hodnoty, čelia Putinovej masívnej vojenskej mašinérii. Podporíme jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu a vyšetrovanie vojnových zločinov na Ukrajine. Budeme [Putina] brať na zodpovednosť,“ dodala predsedníčka EP.

Zelenskyj vyzval EÚ, aby dokázala, že stojí na strane Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyy počas „prestávky medzi raketovými útokmi“ uviedol, že Európsky parlament a lídri EÚ musia teraz „dokázať, že EÚ je s Ukrajinou“. „Hovorím dnes v mene občanov Ukrajiny, ktorí ju bránia a platia pritom tú najvyššiu cenu,“ zdôraznil.

Ukrajinský prezident spomenul útok na Charkov, „mesto s najväčším námestím v krajine nazývanom Námestie slobody (…) Dnes ráno dopadli na Námestie slobody dve rakety, ktoré zabili desiatky ľudí. Toto je cena, ktorú platíme za našu slobodu. Odteraz sa každé námestie v každom ukrajinskom meste bude volať Námestie slobody,“ vyhlásil.

„Bojujeme za naše práva, naše slobody, naše životy a v súčasnosti aj za naše prežitie. Bojujeme tiež za to, aby sme boli rovnocennými členmi Európy. Takže teraz dokážte, že ste s nami,“ vyzval poslancov. „Dokážte, že ste naozaj Európanmi a potom život zvíťazí nad smrťou a svetlo zvíťazí nad temnotou. Sláva Ukrajine,“ dodal.

Predseda Verchovnej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk poslancom povedal: „Ukrajina bráni hranice civilizovaného sveta a ak padne Ukrajina, nikto nevie, kde sa Rusi zastavia.“ Najlepšou formou, ako podporiť Ukrajinu, je podľa neho „skutočné uznanie našich európskych ambícií.“

„Táto brutálna, masívna invázia na Ukrajinu je neodôvodnená, nevyprovokovaná a je založená na hanebných lžiach a uskutočnila sa z jediného dôvodu: pretože ste si na Majdane zvolili slobodu, demokraciu a právny štát,“ vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel. Invázia ruského prezidenta Vladimira Putina je „geopolitickým terorizmom“, zdôraznil šéf Európskej rady a uistil poslancov, že Rada sa bude zaoberať „vážnou, symbolickou, politickou a – podľa môjho názoru – legitímnou žiadosťou“ Ukrajiny o vstup do EÚ.

Viac..  Lídri niektorých krajín EÚ prídu do Prahy rokovať o muničnej pomoci pre Kyjev

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla: „Pre Európu je toto okamih pravdy. Je to konflikt medzi vládou zákona a vládou zbraní, medzi poriadkom založenom na pravidlách a čírou agresiou. Nemôžeme našu bezpečnosť považovať za samozrejmosť, musíme do nej investovať,“ zdôraznila šéfka Komisie a dodala, že „ak Putin chcel rozdeliť EÚ, NATO a medzinárodné spoločenstvo, tak dosiahol presný opak.

„Na mier potrebujeme dvoch, na vojnu však stačí jeden, ako nám ukázal pán Putin. Musíme preto výrazne zvýšiť náš odstrašujúci potenciál, aby sme predišli vojne,“ vyhlásil vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. „Obrana právneho štátu a posilňovanie obchodných vzťahov nebude stačiť na to, aby sme svet premenili na miesto, kde vládne mier,“ dodal.

Videozáznam prejavov Charlesa Michela, Ursuly von der Leyen a Josepa Borrella je k dispozícii tu.

Začiatok novej éry

V rozprave vystúpili lídri všetkých poslaneckých klubov EP: Manfred WEBER (EPP, DE), Iratxe GARCÍA PÉREZ (S&D, ES), Stéphane SÉJOURNÉ (RE, FR), Philippe LAMBERTS (Zelení/EFA, BE), Marco ZANNI (ID, IT), Ryszard Antoni LEGUTKO (ECR, PL) a Manon AUBRY (Ľavica, FR). Videozáznam ich vystúpení je k dispozícii tu.

Mnoho poslancov v rozprave zdôraznilo, že ruská invázia na Ukrajinu predstavuje pre Európu a pre svet začiatok novej éry. Poslanci odsúdili ruského prezidenta Vladimira Putina a brutálnu agresiu Kremľa. Vyjadrili tiež obdiv tomu, ako ukrajinská armáda a obyvatelia odolávajú útokom, ako bojujú za svoju krajinu, za slobodu, demokraciu a spoločné európske hodnoty.

Poslanci privítali dôraznú európsku reakciu na nezákonný útok Kremľa, ktorej súčasťou je najnovší balík sankcií. Do budúcnosti však zdôraznili potrebu zachovania jednoty. Niektorí poslanci podporili myšlienku udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny EÚ ako uznanie jej európskych ambícií a ocenenie boja jej obyvateľov za slobodu. Ďalší zákonodarcovia poukázali na dôležitosť spoločného riešenia následkov, ktoré budú mať sankcie uvalená na Rusko na pandémiou zasiahnuté európske hospodárstvo, a to napríklad prostredníctvom zaistenia podpory pre najviac postihnuté členské štáty, odvetvia a pre občanov. Časť poslancov tiež poukázala na potrebu pomôcť Ukrajincom utekajúcim pred vojnou a zdôraznila, že o túto zodpovednosť by sa členské štáty mali podeliť.

Videozáznam celej rozpravy je k dispozícii tu.

O mam

Odporúčame pozrieť

Lídri niektorých krajín EÚ prídu do Prahy rokovať o muničnej pomoci pre Kyjev

Na pozvanie českého premiéra Petra Fialu sa v utorok v Prahe zídu lídri časti krajín …

Consent choices