pes, zvierata
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Špeciálna výnimka EÚ: dovoz spoločenských zvierat z Ukrajiny je pod kontrolou

Občanov Ukrajiny, ktorí prechádzajú Slovenskom alebo hľadajú u nás dočasné útočisko, sprevádzajú aj ich domáci miláčikovia. Práve na spoločenské zvieratá sa vzťahujú osobitné predpisy, ktoré vydala Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR). Všetky dostupné formuláre v súvislosti s dovozom spoločenských zvierat sú k dispozícii na webe, ale aj na hraničných priechodoch na východe Slovenska. Situácia je podľa ústredného riaditeľa ŠVPS SR prof. Jozefa Bíreša pod kontrolou. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) ďakuje za podanú ruku partnerským organizáciám pri zabezpečení karanténnych staníc.

V dôsledku ruskej invázie na Ukrajine využíva Európska únia (EÚ) a Slovensko špeciálnu výnimku nariadenia 2013/576, čo znamená, že spoločenské zvieratá, ktoré cestujú so svojimi majiteľmi z Ukrajiny, môžu vstúpiť do EÚ/SR aj v prípade, že nespĺňajú všetky požiadavky. Spoločenskými zvieratami sú podľa tohto nariadenia: psy, mačky a fretky, vtáky (okrem hydiny), domáce králiky a hlodavce, plazy a obojživelníky, bezstavovce (okrem včiel, mäkkýšov a kôrovcov) a okrasné tropické ryby. Ostatné druhy sa nepovažujú za domáce zvieratá, aj keď sú ako také chované. Práve psom, mačkám a fretkám, ktoré môžu byť prenášačmi vírusu besnoty, je potrebné venovať osobitnú pozornosť.

„Nateraz je situácia pod našou úplnou kontrolou. Ľudia z Ukrajiny pri vstupe na naše územie sú oboznámení so vstupnými povinnosťami. Colníci pri kontrole formuláre kontrolujú a všetko nám dobre funguje. Vojnoví utečenci, ktorí prichádzajú so svojimi miláčikmi, majú so sebou aj dokumentáciu, ktorá sa vyžaduje pri vstupe z tretích krajín. Zatiaľ sme nemuseli umiestniť do karantény ani jedno zviera. Chcel by som vyzdvihnúť disciplinovanosť, ktorá je na hranici až neuveriteľná,“ uviedol prof. Jozef Bíreš. Agrorezort je pripravený aj na situáciu, že sa počty dovozu alebo prechodu spoločenských zvierat z tretích krajín začnú zvyšovať. „Ozvali sa nám viaceré organizácie, ktoré sú ochotné ponúknuť karanténne stanice, ak by sme nestíhali v našich kapacitách, čo sa zatiaľ nedeje. Ďakujeme za každú prejavenú pomoc, ochotu aj spolupatričnosť,“ uzavrel Bíreš.

Viac..  EÚ a sociálni partneri sa zaväzujú posilniť sociálny dialóg s cieľom riešiť výzvy v oblasti práce

Bližšie informácie o vstupe do EÚ cez Slovenskú republiku so spoločenskými zvieratami sprevádzajúcimi utečencov z Ukrajiny sú na stránke: https://bit.ly/3sEILZJ

O mam

Odporúčame pozrieť

Eurokomisia víta 13. balík sankcií EÚ a potvrdzuje podporu Ukrajine

Európska komisia (EK) v piatok privítala rozhodnutie Rady EÚ schváliť 13. balík sankcií voči Rusku, …

Consent choices