jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: redakcia/red.

Eugen Jurzyca: Nákupom energií od Putina financujeme jeho vojnu smerom k nám

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Poslanci diskutovali so zástupcami Európskej komisie a Rady o plánoch na zavedenie spoločných európskych opatrení pre cenovo dostupnejšiu, bezpečnejšiu a udržateľnejšiu energiu. Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis predstavil v úvode rozpravy najnovšie návrh exekutívy EÚ, ktorých cieľom je zaistiť bezpečnosť dodávok plynu na nasledujúcu zimu, zmierniť dosah rastu cien energií na domácnosti a podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov.

Francúzsky štátny tajomník poverený európskymi záležitosťami Clément Beaune, ktorý sa do rozpravy zapojil v mene predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ, uviedol, že Európania momentálne nečelia bezprostrednému ohrozeniu bezpečnosti dodávok ropy a plynu.

Väčšina poslancov, ktorí sa zapojili do rozpravy, podporili rýchlejšie zavádzanie využívania obnoviteľných zdrojov v snahe zvýšiť nezávislosť Európy od ruských fosílnych palív. Niektorí rečníci vyzvali členské štáty EÚ na zníženie zdaňovania energií a požadovali oddelenie cien elektriny a plynu. Iní zákonodarcovia sa zamerali na dôsledky špekulácii na trhu s energiami, zdôraznili potrebu znižovania spotreby a navrhli dodatočné zdanenie energetických spoločností, ktoré profitovali na rastúcich cenách.

Európska komisia predložila nový legislatívny návrh, ktorý by mal pred budúcou zimou zaistiť naplnenie podzemných zásobníkov plynu aspoň na 80% a v nasledujúcich rokoch až na 90% ich kapacity. Komisia tiež zverejnila oznámenie, v ktorom vymenúva možnosti intervencie na trhu na európskej aj vnútroštátnej úrovni a popisuje ich výhody a nevýhody.

Viac..  M. Hojsík: Dedičstvom po ministrovi Takáčovi bude brutálny výrub v našich lesoch

Exekutíva EÚ tiež v nadväznosti na ruskú inváziu na Ukrajinu načrtla dňa 8. marca 2022 plán na zabezpečenie nezávislosti Európy od ruských fosílnych palív, počnúc plynom, v dostatočnom predstihu pred rokom 2030.

Plán s názvom „REpowerEU“ navrhuje viacero opatrení, ktoré reagujú na rastúce ceny energií v Európe a ktoré by zároveň mali zaistiť doplnenie zásob plynu na ďalšiu zimu.

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Podľa mňa je dôležité, aby občania vedeli, nielen ako hlasujem, ale aj prečo

V priebehu celého mandátu som vysvetľoval voličom dôvody mojich hlasovaní. Za celý mandát som zverejnil …

Consent choices