hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Martin Hojsík: Farmárom musíme pomáhať zbavovať sa syntetických hnojív. Aj tie sa vyrábajú z fosílnych palív dovážaných z Ruska

hojsíkChcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Zaistenie potravinovej bezpečnosti: EÚ musí urýchlene konať, tvrdia poslanci

• spustenie rozsiahleho dlhodobého programu potravinovej pomoci pre Ukrajinu
• vytvorenie potravinových koridorov na Ukrajinu a z Ukrajiny
• zaistenie diverzifikácie zdrojov dovážaných poľnohospodárskych produktov do EÚ
• zvýšenie domácej poľnohospodárskej produkcie EÚ
• poskytnutie pomoci poľnohospodárom zasiahnutým aktuálnou situáciou

Európsky parlament vyzval na okamžité poskytnutie robustnej potravinovej pomoci pre Ukrajinu a prijatie opatrení na zvýšenie nezávislosti poľnohospodárskej produkcie v EÚ. Poslanci schválili uznesenie o potrebe naliehavého akčného plánu EÚ na zaistenie potravinovej bezpečnosti v Únii aj mimo nej v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu pomerom hlasov 413 (za): 120 (proti): 49 (zdržalo sa hlasovania). Zákonodarcovia v prijatom texte vyzývajú na urýchlené poskytnutie pomoci Ukrajine vo forme dodávok potravín a na zmeny v nastavení stratégie EÚ v oblasti produkcie potravín v Únii.

Potravinová pomoc pre Ukrajinu

Parlament v snahe zmierniť závažné dôsledky ruského útoku na potravinovú bezpečnosť obyvateľov Ukrajiny vyzval na spustenie rozsiahleho dlhodobého programu humanitárnej potravinovej pomoci pre Ukrajinu, a to na úrovni EÚ aj medzinárodného spoločenstva. Únia by zároveň mala zaistiť vytvorenie bezpečných potravinových koridorov na Ukrajinu a z Ukrajiny, ktoré by slúžili ako náhrada uzavretých prístavov na brehu Čierneho mora, uvádza sa v uznesení. Poslanci tiež žiadajú, aby EÚ poskytla ukrajinským farmárom nedostatkové osivá, palivá a hnojivá.

Nezávislejšia a sebestačnejšia EÚ

Pandémia ochorenia COVID-19 a ruská invázia na Ukrajinu ukázali, že Únia musí znížiť svoju závislosť od vstupov dovážaných od príliš malého počtu dodávateľov z krajín mimo EÚ, uvádza sa v uznesení. Poslanci v tejto súvislosti vyzvali na diverzifikáciu dodávok z tretích krajín.

Viac..  Európske akcie sa dostali na nové rekordy

Komisia by podľa zákonodarcov mala z krátkodobého hľadiska uvažovať nad možnosťami, ako pomôcť zmierniť dosah výrazného zvýšenia cien hnojív na poľnohospodárov. Z dlhodobého hľadiska poslanci v záujme zníženia závislosti od dovážaných hnojív presadzujú prechod na alternatívne organické zdroje živín a podporu inovácií v poľnohospodárstve.

Zvýšenie produkcie EÚ a podpora domácich farmárov

Parlament v reakcii na narušenie dovozu poľnohospodárskych produktov požaduje prijatie opatrení na zvýšenie domácej produkcie potravín. Poľnohospodárska pôda by sa podľa poslancov mala využívať len na výrobu potravín a krmív.

Zákonodarcovia tiež v snahe vyriešiť nedostatok určitých plodín presadzujú, aby bolo roľníkom umožnené využívať v roku 2022 na ich pestovanie aj pôdu ležiacu úhorom. Komisia by tiež mala poskytnúť najviac zasiahnutým odvetviam podporu a zmobilizovať v tejto súvislosti aj krízovú rezervu v objeme 479 miliónov eur, uvádza schválený text.

Voľnejšie ruky v oblasti podpory poľnohospodárov majú mať podľa poslancov aj členské štáty EÚ. Zákonodarcovia presadzujú, aby im bolo umožnené poskytovať subjektom na poľnohospodárskom trhu širokú, rýchlu a flexibilnú podporu vo forme štátnej pomoci.

O red

Odporúčame pozrieť

Diplomati EÚ prijali nové sankcie proti Rusku, rokujú aj o situácii v Pásme Gazy

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok v Bruseli prijali nové sankcie, ktorými trestajú Rusko za …

Consent choices