Vlajky Ukrajina - EÚ. PHOTO: PHOTO: © European Union 2022 - EP

Únia už podľa dánskeho ministra zahraničia diskutuje o šiestom balíku sankcií na Rusko

Európska únia (EÚ) už diskutuje o šiestom balíku sankcií, aby vytvorila na Rusko tlak k ukončeniu vojny na Ukrajine. Pred stretnutím ministrov zahraničia EÚ v Luxemburgu to povedal šéf dánskej diplomacie Jeppe Kofod, informuje spravodajská televízia CNN. Dánsko je podľa neho ochotné „zájsť tak ďaleko, ako to len bude možné, aby sme našli konsenzus o sankciách vrátane energetiky“. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už minulý týždeň naznačila, že cieľom ďalších sankcií by mohla byť ropa.

Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis sa zas vyjadril, že je šťastný, že „Európska komisia dala jasne najavo, že začíname pracovať na šiestom balíku s ropnými možnosťami“ a dúfa, že to tentoraz vyjde.

Podľa írskeho ministra zahraničia Simona Coveneyho musí EÚ prijať „maximalistický prístup k sankciám, aby ponúkla čo najsilnejší odstrašujúci prostriedok proti pokračovaniu tejto vojny a brutality“. Vláda v Dubline si podľa jeho slov myslí, že by mali zahŕňať aj ropu.  Šéf európskej diplomacie Josep Borrell potvrdil, že ministri budú v Luxemburgu diskutovať aj o zlepšení podpory pre Medzinárodný trestný súd pri vyšetrovaní vojnových zločinov na Ukrajine.

Viac..  Europarlament chce prísnejšie presadzovanie sankcií EÚ voči Rusku

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Nemecko chce, aby EÚ zvážila sankcie voči extrémistom z radov osadníkov

Nemecko chce, aby Európska únia zvážila zavedenie sankcií voči extrémistom z radov izraelských osadníkov, ktorí …

Consent choices