mladi ludia, cestovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

DiscoverEU: ďalšie kolo výzvy, aby mohlo cestovať ešte viac mladých ľudí

DiscoverEU, iniciatíva Komisie, ktorá umožňuje 18-ročným mladým ľuďom poznávať Európu najmä z vlaku, otvára svoje prvé kolo prihlasovania na rok 2022. Od 7. apríla 12.00 hod. až do 21. apríla 12.00 hod. budú môcť mladí ľudia žijúci v krajinách zapojených do programu Erasmus+ požiadať o jeden z 35 000 bezplatných cestovných poukazov (tzv. travel pass).

Tohoročné kolo prihlasovania sa nesie v znamení začlenenia iniciatívy DiscoverEU do programu Erasmus+. Vďaka tejto zmene a vďaka osobitnému financovaniu v rámci Európskeho roka mládeže 2022 bude v roku 2022 dostupných 70 000 cestovných poukazov, z toho 35 000 v dnes oznámenom kole prihlasovania a ďalších 35 000 v kole prihlasovania naplánovanom na október. Začlenením iniciatívy do programu Erasmus+ sa takisto otvárajú dvere pre uchádzačov z Islandu, Lichtenštajnska, zo Severného Macedónska, z Nórska, zo Srbska a z Turecka, ktorí sa do tejto iniciatívy budú môcť zapojiť po prvý raz.

Podpredseda pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas v tejto súvislosti uviedol: „Iniciatíva DiscoverEU poskytuje mladým ľuďom viac príležitostí cestovať, než mali kedykoľvek predtým. V tomto roku, ktorý bol vyhlásený za Európsky rok mládeže, oslavujeme mladých ľudí. Je to náš dlh voči celej mladej generácii, ktorá posledné dva roky nemohla cestovať. Prajeme im všetkým veľa šťastia!“

Komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová dodala: „Dnes ponúkame 18-ročným mladým ľuďom ďalších 35 000 príležitostí cestovať naprieč Európou. Od roku 2018 túto možnosť využilo už 130 000 mladých ľudí. Našim cieľom je poskytnúť čo najväčšiemu počtu mladých ľudí príležitosť cestovať, objavovať nové miesta a zbierať celoživotné zážitky. Všetkým účastníkom držíme palce!

Uchádzači narodení medzi 1. júlom 2003 a 30. júnom 2004, ktorí uspejú vo výberovom kvíze, budú môcť v čase od 1. júla 2022 do 30. júna 2023 stráviť až 30 dní cestovaním po Európe. Tí, ktorí oslávia 18. narodeniny až v druhej polovici roka, sa o poukazy budú môcť uchádzať v októbrovom kole. Držitelia cestovných poukazov dostanú navyše aj zľavovú kartu DiscoverEU. Vďaka tejto novinke budú môcť vo všetkých oprávnených krajinách využiť prístup k viac ako 40 000 možných zliav na verejnú dopravu, kultúrne, ubytovacie, stravovacie, športové a iné služby.

S cieľom rozšíriť vzdelávací rozmer účasti na iniciatíve DiscoverEU sa prostredníctvom národných agentúr programu Erasmus+ budú konať informačné sedenia a stretnutia, ktoré pripravia mladých cestovateľov na ich cestu a poskytnú im možnosť získať skúsenosť s partnerským učením. Takýmito stretnutiami sa iniciatíva DiscoverEU okrem iného snaží podporiť diskusie o udržateľnosti, kultúre a európskej identite. Osobitný dôraz sa kladie na inklúziu. Účastníci so zdravotným postihnutím alebo inými zdravotnými problémami môžu cestovať v sprievode. Okrem pokrytia cestovných nákladov sa poskytuje aj ďalšia individuálna pomoc.

Viac..  Komisia predkladá súbor opatrení na posilnenie práv občanov EÚ

Komisia podporuje udržateľnú formu cestovania železničnou dopravou. Pre tých, ktorí sa nevedia ľahko dostať na európsku pevninu, kde môžu nastúpiť na vlak, platia výnimky. Preto sa na mladých ľudí z najvzdialenejších regiónov, zo zámorských krajín a území, vzdialených oblastí a ostrovov vzťahujú osobitné podmienky.

Súvislosti

Komisia odštartovala iniciatívu DiscoverEU v júni 2018 v nadväznosti na prípravnú akciu Európskeho parlamentu. Formálne bola začlenená do nového programu Erasmus+ na roky 2021 – 2027. Od roku 2018 požiadalo viac ako 860 000 uchádzačov o 130 000 dostupných cestovných poukazov. Podľa prieskumu po absolvovaní cesty 66 % z nich uviedlo, že prvýkrát cestovalo vlakom mimo svojej krajiny. Pre mnohých z nich to bolo takisto prvý raz, čo cestovali bez rodičov alebo sprievodu dospelých. Väčšina mladých ľudí tiež uviedla, že sa vďaka tejto skúsenosti stali nezávislejšími.

Účasť na iniciatíve DiscoverEU im pomohla lepšie porozumieť iným kultúram a európskej histórií. Zlepšili si aj svoje jazykové zručnosti. Dve tretiny účastníkov uviedli, že bez iniciatívy DiscoverEU by si takéto cestovanie nemohli dovoliť. Vyzývame účastníkov, aby iniciatívu DiscoverEU podporili ako jej veľvyslanci. Odporúčame, aby sa cez oficiálnu skupinu DiscoverEU online skontaktovali s ostatnými cestovateľmi a podelili sa o svoje skúsenosti a tipy, najmä pokiaľ ide o kultúru alebo digitálne a udržateľné cestovanie.

Záujemcovia musia absolvovať kvíz s voliteľnými odpoveďami na otázky zamerané na všeobecné vedomosti o Európskej únii a ďalších iniciatívach EÚ zameraných na mladých ľudí. V doplňujúcej otázke majú odhadnúť, koľko ľudí narodených v utorok sa uchádza o lístky v tomto kole. Čím bližšie bude odhad k správnej odpovedi, tým viac bodov uchádzač získa. Na základe počtu bodov zostaví Komisia poradie žiadateľov. Podľa neho potom uchádzačom rozdá všetky cestovné poukazy.

O mam

Odporúčame pozrieť

cestovanie

Lepšie práva a lepšie informácie pre cestujúcich v EÚ

Komisia dnes prijala súbor návrhov zameraných na zlepšenie skúseností cestujúcich a cestujúcich posilnením ich práv. …

Consent choices