Michal Šimečka, podpredseda EP. PHOTO: Dominik Jursa

Na post predsedu PS kandiduje podpredseda europarlamentu Michal Šimečka

Jediným kandidátom na predsedu Progresívneho Slovenska je Michal Šimečka. Súčasná predsedníčka Irena Bihariová kandiduje na post podpredsedníčky hnutia.

„V Progresívnom Slovensku to nikdy nebolo o jednom človeku a ja tiež nie som prilepená na stoličke predsedníčky. Vojna na Ukrajine spôsobila, že témy zahraničnej politiky sú a v najbližšom čase budú vo verejnom priestore kľúčové, preto považujem Michala Šimečku za najvhodnejšieho predsedu nášho hnutia,“ uviedla Bihariová. Svoje kvality podľa nej dokázal aj nedávnym získaním prestížneho postu podpredsedu Európskeho parlamentu a považuje ho za svojho prirodzeného nástupcu, ktorý povedie hnutie do najbližších volieb. Bihariová sa chce ako podpredsedníčka venovať najmä sociálnym a ľudskoprávnym témam, na ktoré by podľa nej v čase rastúcej inflácie, poddimenzovaného sociálneho systému a nárastu extrémizmu malo dávať PS ešte väčší dôraz.

Slovensko čaká neskutočne náročné obdobie – pokračujúca vojna na Ukrajine a obrovská geopolitická neistota, skokové zdražovanie potravín, energií a bývania, stúpajúca nevraživosť v spoločnosti. Robert Fico s fašistami to všetko zneužívajú a parlamentné voľby 2024 budú v skutočnosti zápasom o demokraciu a európsku budúcnosť Slovenska. Som presvedčený, že ak má tento zápas Slovensko vyhrať, bude potrebovať silné PS. Ako podpredseda Európskeho parlamentu preto využijem všetky svoje kontakty, skúsenosti a možnosti, aby demokracia a európska budúcnosť Slovenska odolali hrozbám extrémistov a populistov,“ vyhlásil Šimečka. Ako predseda PS chce vybudovať hnutie, ktoré dôrazne háji liberálne hodnoty, prozápadné smerovanie a boj proti klimatickej kríze, ale má aj kvalitný ekonomický, zdravotnícky či vzdelávací program, a odborníkov a odborníčky na celú paletu tém, ktoré trápia ľudí na Slovensku. Šimečka sa zároveň poďakoval doterajšej predsedníčke hnutia Irene Bihariovej za jej prácu a úsilie, ktorým sa výrazne zasadila o etablovanie PS ako stabilnej súčasti slovenskej politickej scény.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Na pozíciu podpredsedníčok a podpredsedov hnutia kandiduje okrem Bihariovej aj Zora Jaurová, Lucia Plaváková, Martin Hojsík, Michal Truban a Tomáš Valášek. Na 12 pozícií členiek a členov Predsedníctva kandiduje dovedna 30 kandidátiek a kandidátov. Snem PS sa uskutoční v sobotu 7. mája v Bratislave.
——————————————————————————————————————————————————–
Michal Šimečka (*1984) je absolvent magisterského a doktorandského štúdia politických vied a medzinárodných vzťahov na univerzite v Oxforde. Pôsobil ako zahraničnopolitický poradca ministra zahraničných vecí ČR a prezidentky SR Zuzany Čaputovej. V roku 2019 bol lídrom kandidátky PS/Spolu, ktorá vyhrala voľby do Európskeho parlamentu so ziskom 20,11%. Šimečka vo voľbách získal vyše 81-tisíc preferenčných krúžkov. Aktuálne pôsobí ako podpredseda Európskeho parlamentu. V hlasovaní ho podporilo 494 europoslankýň a europoslancov z celej EÚ a stal sa historicky prvým Slovákom v tejto funkcii.

O mam

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka: Vďaka vojenskej pomoci pre Ukrajinu dnes nestoja ruské tanky pri Užhorode

Robert Fico vie ako premiér vystupovať aj kultivovane a konštruktívne. S obsahom jeho dnešných vyhlásení …

Consent choices