Didier Ryenders
Didier Reynders, eurokomisár pre spravodlivosť. PHOTO: European Union 2021.

Eurokomisár pre spravodlivosť rokoval s Mazákom a Šikutom o reforme súdnictva

Reformy súdnictva, najmä nová súdna mapa, boli predmetom dnešného rokovania európskeho komisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa a šéfa Súdnej rady SR Jána Mazáka. Rada o tom informuje na svojej internetovej stránke. Zároveň pripomína, že Reynders sa už v minulosti vyjadril, že Európska komisia (EK) dôkladne monitoruje vývoj justičných reforiem na Slovensku.

„Potvrdilo sa, že Európska komisia má úprimný a trvalý záujem o právny štát v súdnictve členských štátov a venuje mu značnú materiálnu pozornosť,“ povedal Mazák s tým, že ďalšou diskutovanou témou bola správa komisie o stave právneho štátu. „Ku konkrétnym záverom sme nedospeli, ale pán komisár pre spravodlivosť potvrdil, že tohtoročná správa o právnom štáte v členských štátoch EÚ bude už obsahovať aj konkrétne odporúčania, ktoré budú vychádzať zo všetkých zistení tvoriacich skutkový základ správy. Uvidíme, aké budú odporúčania vo vzťahu k Slovensku,“ vysvetlil predseda súdnej rady.

Viac..  Europoslanci schválili podporu obchodu pre Ukrajinu aj ochranu poľnohospodárom EÚ

Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta zase na stretnutí s komisárom vyzdvihol potrebu budovania dôvery v právny štát a potrebu dodržiavať európske štandardy v oblasti justície. Zároveň spolu diskutovali o justičných reformách a o vývoji súdneho systému na Slovensku aj v zahraničí.

(SITA)

O mam

Consent choices