Viac ako dve desiatky osobností verejného života podpísali verejný list, v ktorom vyzývajú vládu SR na čo najrýchlejšie odpojenie sa od fosílnych palív z autokratického Ruska vedúceho vojenskú agresiu proti Ukrajine a súčasne riešenie problému klimatickej krízy a nárastu cien energií. Výzvu, ktorú inicioval poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík spolupodpísali okrem iných aj bývalá premiérka Iveta Radičová a exminister financií a niekdajší poradca predsedu ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
Signatári a signatárky výzvy Nefinancujme vojenskú agresiu Ruska a klimatickú krízu žiadajú vládu o zvýšenie energetickej bezpečnosti Slovenska a jeho regiónov, zníženie závislosti od fosílnych palív (primárne zemného plynu) z autokratického Ruska a finančnej podpory jeho vojenskej agresie na Ukrajine, riešenie klimatickej krízy a zabezpečenie primeraných cien energií, tvorby nových pracovných miest a ponechávanie väčšieho podielu finančných prostriedkov v miestnej ekonomike.
„Na Slovensku sme sa málo poučili z plynovej krízy v 2009 a nedostatočne sme zabezpečili našu energetickú bezpečnosť nielen pri dodávkach plynu, ale aj ďalších strategických energetických komodít. Súčasne sme mohli podstatne viac urobiť v oblasti energetickej efektívnosti a ekonomicky a ekologicky udržateľnom využívaní lokálnych obnoviteľných zdrojov energie. Tieto opatrenia musíme urobiť nielen kvôli našej bezpečnosti, ale aj kvôli zabezpečeniu cenovo a sociálne únosných cien energií,“ rozviedol myšlienky výzvy jeden zo signatárov, energetický analytik Karel Hirman.
Výzva, ktorá obsahuje konkrétne riešenia ako podporiť odklon od ruského plynu a iných fosílnych zdrojov energie je podľa signatárov výzvy podanou rukou vláde SR, jej autori však upozorňujú, že konať musíme urýchelene: „Odstrihnutie sa od fosílnych palív, osobitne z Ruska, je potrebné realizovať postupne (ak to bezpečnostná situácia dovolí), avšak tak rýchlo, ako to je možné pri vyvinutí maximálneho, spoločného úsilia. Fosílne zdroje energie spôsobujúce klimatickú krízu nie sú lacné, sloboda a bezpečnosť sú na nezaplatenie,“ uzavrel iniciátor výzvy Martin Hojsík.
Signatári a signatárky výzvy Nefinancujme vojenskú agresiu Ruska a klimatickú krízu označili päť kľúčových riešení, ktorých vláda SR musí urýchlene zrealizovať:
1. Odstrániť administratívne, technické a ďalšie systémové prekážky rozvoja zelených zdrojov energie a energetickej efektívnosti.
2. Mobilizovať dostupné finančné prostriedky pre dotačné a podporné programy obnovy domov a aplikácie zelených zdrojov energie a zabezpečenie ich dostupnosti pre všetkých obyvateľov Slovenska, so zameraním na domácnosti s nízkymi a stredne vysokými príjmami.
3. Ukončiť okamžite finančnú podporu fosílnych zdrojov energie z verejných zdrojov.
4. Naštartovať aktívnu informačnú kampaň, budovať kapacity pre zelenú obnovu a ísť príkladom pre ľudí na Slovensku
5. Zvýšiť podiel výroby domáceho biometánu a podporiť rozvoj zelenej mobility.
Výzvu Nefinancujme vojenskú agresiu Ruska a klimatickú krízu podpísali:
Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu, iniciátor výzvy
Marián Balázs, teológ a vysokoškolský pedagóg
Ján Cifra, podnikateľ v oblasti informačných technológií
Pavol Čekan, vedec a podnikateľ
Dušana Dokupilová, vedecká pracovníčka
Marián Gogola, dopravný inžinier a vysokoškolský pedagóg
Ladislav Hegyi, environmentalista
Karel Hirman, energetický analytik
Mikuláš Huba, environmentálny geograf, univerzitný profesor
Igor Kočiš, vedecko-výskumný pracovník a inovátor
Patrik Križanský, expert v oblasti zelenej mobility
Zuzana Kronerová, herečka
Ľubica Lacinová, vedecká pracovníčka
Juraj Melichár, koordinátor pre ochranu klímy cez energetickú transformáciu
Ivan Mikloš, ekonóm
Katarína Nikodémová, expertka v oblasti energetickej efektívnosti
Richard Paksi, analytik v oblasti energetickej efektívnosti
Daniel Pastirčák, kazateľ Cirkvi bratskej
Henrich Pifko, architekt a vysokoškolský pedagóg
Iveta Radičová, vysokoškolská profesorka
Šicko Šimon, podnikateľ v oblasti informačných technológií