„Situácia sa z roka na rok zhoršuje. Je smutné a poľutovaniahodné, že vláde nezáleží na zhoršujúcom sa stave našej planéty. Riešenia klimatickej krízy pritom máme pred sebou – rozvoj zelenej energie, rovnako ako zvyšovanie energetickej efektívnosti nám pomôže znížiť náš ekologický dlh. Ministerstvo hospodárstva stále neodstránilo množstvo byrokratických prekážok, v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. V dnešnej situácii je dôraz na zabezpečenie alternatívnych energetických zdrojov ešte o niečo viac zrejmý v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine,“ poukázal Hojsík.
V oblasti ochrany prírody hrá podľa Hojsíka dôležitú úlohu poľnohospodárstvo, vláda však ekologizáciu tejto oblasti odkladá. “Práve obmedzenie škodlivých pesticídov a ochrana včiel a iných opeľovačov je súčasťou riešenia ochrany prírody. Minister Vlčan sa postavil proti ekologizácií pôdohospodárstva prostredníctvom európskej stratégií z farmy na stôl. Verím, že si vládny predstavitelia uvedomujú naliehavosť ochrany biodiverzity a začnú konať,” uviedol Hojsík.
Progresívne Slovensko v marci tohto roku predložilo do NR SR návrh na vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Návrh v parlamente podporu nezískal. “Poslanci a poslankyne akoby klimatickú krízu nevideli, či dokonca spochybňujú, či je skutočná. Zažívame pritom jej priame dôsledky, krátke, rýchle a intenzívne dažde sa striedajú s dlhými obdobiami sucha. Povodne a iné extrémy počasia sú u nás na Slovensku čoraz častejšie,” upozornil environmentálny aktivista Michal Sabo.