hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Martin Hojsík: Ban EK na ruskú ropu je správny krok, Slovensko šliape vedľa

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v stredu vyhlásila, že sa Európska únia sa musí do konca roka zbaviť závislosti od ruskej ropy. Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík hovorí, že to nebude jednoduché, ale je to absolútne nevyhnutné.

hojsíkNákupom ruskej ropy financujeme zabíjanie v Ukrajine. To je fakt. Je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme skoncovali so svojou závislosťou na ruskej rope a plyne tak rýchlo, ako to je možné pri vyvinutí maximálneho, spoločného úsilia. Žiaľ, Slovensko spoločne s Orbánomvym Maďarskom žiada výnimku. Otvorene hovorím, že od ministra Sulíka som vlastne nič iné nečakal. Jeho postoj sa opiera o požiadavky, našej jedinej rafinérie, Slovnaftu, ktorá podľa jej slov inú ako ruskú ropu spracovávať nevie. Pritom napojenie na iné zdroje má už dávno. Na rozdiel od českých rafinérií, ktorí už dávno investovali do toho, aby neboli závislí výlučne od ruskej ropy,“ uviedol europoslanec za PS Martin Hojsík.

Podľa Hojsíka je realistické očakávať, že ropné embargo zvýši tlak na cenu ropy. „Ceny však porastú bez ohľadu na to, či sa Slovensko poníži alebo nie. Predstava, že Slovensko a Maďarsko majú vplyv na ceny ropy svetových trhoch je smiešna. Výnimka nebude znamenať, že na Slovensku bude lacnejší benzín, či nafta. Naša rafinéria podľa medializovaných informácií už teraz vykupuje ruskú ropu vo výpredaji, pretože iné firmy ju odmietajú. Napriek tomu ceny na čerpacích staniciach dorovnáva konkurencii a krásne na tom zarába. Sami to môžete vidieť, keď tankujete. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou, benzín, ani nafta nezlacnejú,“ vysvetlil Hojsík, ktorý je zástancom znižovania našej závislosti na fosílnych palivách, a predovšetkým tých z Ruska.

Viac..  Europarlament chce prísnejšie presadzovanie sankcií EÚ voči Rusku

Podľa Hojsíka je na mieste opýtať sa, čo Richard Sulík vyloboval. „Lepšie podmienky pre Slovnaft, kde je predsedom predstavenstva známy podnikateľ Oszkár Világi. Zisky tak pôjdu maďarskej firme MOL. Stojí nám to za nedôveru u našich európskych partnerov? Tých partnerov, ktorých solidarity sa budeme musieť dovolávať, ak by sa Putin rozhodol časom na Slovensko zatlačiť a vypnúť kohútiky, ak neprestaneme podporovať Ukrajinu,“ uzavrel Hojsík.

O mam

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices