Robert Schuman podpisuje Parížsku dohodu. PHOTO: © Council of Europe

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi Európskej únie Deň Európy. Pred 72 rokmi predstavil Robert Schuman návrh na vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele a jeho deklarácia sa stala základom projektu európskej integrácie. Vznikol na troskách dvoch brutálnych vojen a stal sa garantom mieru, zdrojom prosperity a symbolom solidarity.

„Európska únia je spoločenstvo krajín, ktoré je založené na hodnotách právneho štátu, demokracie a slobody. Predstavuje pre nás najlepšiu záruku mieru, stability a prosperity. Slovensko je jeho pevnou súčasťou. Aj v krízach, ktorým čelíme, Únia ukázala, že nie je len projektom do dobrého počasia, ale dokáže efektívne pomáhať svojim členom a partnerom. Dnes si viac ako inokedy uvedomujeme, aké dôležité bolo naše rozhodnutie vstúpiť do Európskej únie,“ uviedol minister Ivan Korčok.

Vstup do EÚ, ktorý v referende v roku 2003 podporilo vyše 92 % hlasujúcich, Slovensko pevne ukotvil v rodine vyspelých, moderných a demokratických krajín Európy. Zlepšilo sa naše postavenie na medzinárodnej scéne. Zrealizovali sme zásadné reformy, ktoré Slovensko zmodernizovali a prispeli k výnimočnému ekonomickému rastu. Spoločná európska legislatíva poskytuje Slovákom väčšiu právnu istotu, silnejšiu garanciu dodržiavania základných ľudských práv a ochranu spotrebiteľských práv.

Viac..  EP má deviatich nominantov na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia za rok 2023

Tento rok na Deň Európy vyvrcholí aj Konferencia o budúcnosti Európy, projekt celoeurópskych občianskych konzultácií, ktorý sa začal presne pred rokom. Ich výsledkom je 49 konkrétnych návrhov a 300 opatrení, ktoré sa týkajú všetkých oblastí života Európanov. Od ekonomiky a sociálnych otázok, životného prostredia a zmeny klímy, cez vzdelávanie, zdravie, digitálnu transformáciu, demokraciu, hodnoty a bezpečnosť až po migráciu a úlohu EÚ vo svete.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si Deň Európy pripomína diskusiami s občanmi na verejných podujatiach vo viacerých mestách Slovenska, okrem Bratislavy aj v Košiciach a Piešťanoch.

O mam

Odporúčame pozrieť

ludske prava

Pred 70 rokmi vstúpil do platnosti Európsky dohovor o ľudských právach

V nedeľu 3. septembra uplynulo 70 rokov odvtedy, ako nadobudol platnosť Európsky dohovor o ľudských …

Consent choices