Vlajky Palestína - EÚ. PHOTO: © European Union 2021 - Source : EP

EÚ vyčlenila 25 miliónov eur na humanitárnu pomoc pre Palestínčanov

Európska únia (EÚ) poskytne 25 miliónov eur na humanitárnu pomoc pre zraniteľných Palestínčanov na Západnom brehu Jordánu, vo východnom Jeruzaleme a v Pásme Gazy. Zdroje poputujú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vrátane duševnej starostlivosti, pre ľudí postihnutých pokračujúcim násilím, dôsledkami blokády Gazy a vplyvom pandémie COVID-19. Financovanie sa zameria aj na zlepšenie prístupu palestínskych chlapcov a dievčat k školskej dochádzke a hotovostné prevody umožnia palestínskym domácnostiam s nedostatkom potravín prístup k základnému tovaru a službám, informuje v tlačovej správe Európska komisia.

EÚ naďalej vyjadruje solidaritu s Palestínčanmi. Novo oznámené humanitárne financovanie EÚ podporí prístup palestínskych rodín k základným službám a pomoci, čo je teraz ešte naliehavejšie v dôsledku rastúcich cien potravín a ich nedostatku ako globálneho dôsledku ruskej agresie proti Ukrajine. Okrem toho trváme na plnom rešpektovaní medzinárodného humanitárneho práva a odsudzujeme pokračujúce vysťahovávanie civilistov a demolácie ich domovov, škôl a základnej infraštruktúry. Toto musí prestať,“ vyhlásil eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Viac..  V EÚ chcú zjednotiť definíciu znásilnenia. V krajinách sú rôzne tresty za ten istý čin

Z 5,3 milióna Palestínčanov na okupovaných územiach v Pásme Gazy potrebuje humanitárnu pomoc zhruba 2,1 milióna ľudí. V Gaze, kde blokáda a konflikt ochromili hospodárstvo, potrebuje nejakú formu humanitárnej pomoci 63 percent tamojších obyvateľov. Približne 1,79 milióna ľudí na palestínskych územiach trpí potravinovou neistotou, pričom 1,1 milióna z nich trpí vážnou potravinovou neistotou. EÚ poskytuje humanitárnu pomoc prostredníctvom agentúr OSN, Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca a mimovládnych organizácií.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Hamas je teroristická organizácia, ktorú je potrebné zlikvidovať

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices